مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3288827470103937397

ساعت هوشمند با صفحه‌نمایش روی دست

مدت‌هاست ایده نمایش تصاویر دیجیتال روی سطح بدن و تبدیل آن به نمایشگر مطرح بوده است.

با این وجود، تاکنون شاهد محصولی کاربردی که بتوان این ایده را عملی کند نبودیم، اما بتازگی تیمی از پژوهشگران توانستند یک ساعت هوشمند با نام لومیواچ (LumiWatch) طراحی کنند که میتواند تصاویر صفحه نمایشگر خود را روی ساعد کاربر به نمایش درآورد. صفحهنمایش این ساعت 5 سانتیمتری است. بخش لیزر ساعت هوشمند لومیواچ نیز در کنارش قرار دارد و با نور قرمز، آبی و سبز تصاویری را نمایش میدهد. این نور به اندازه کافی قدرتمند است و حتی در یک روز آفتابی نیز کاربر میتواند تصاویر ایجاد شده روی ساعدش را ببیند. لومیواچ به یک پردازنده چهارهستهای کوالکوم، 768 مگابایت رم و 4 گیگابایت حافظه مجهز است و از اندروید 5.1 بهره میبرد. قیمت این ساعت هوشمند نیز احتمالا 600 دلار خواهد بود.

دو دوربین در یک بدن

کوکم (QooCam) اولین دوربین در دنیاست که میتواند فیلمبرداری 360درجه با کیفیت 4K و نیز سهبعدی با زاویه ۱۸۰ درجه را به انجام رساند. درواقع کوکم، کار دو دوربین مجزا را به انجام میرساند.

این گجت به سه لنز مجهز است که با استفاده از آن میتوان تا سرعت 120 فریم در ثانیه فیلمبرداری کرد. سامانه لرزهگیر داخلی این دوربین نیز امکان تهیه فیلم در موقعیتهای پرتحرکی نظیر سفر یا ورزش را فراهم میکند. کوکم را میتوان براحتی به پهپاد، کلاه ایمنی، سهپایه یا دسته سلفیگیر متصل کرد و تصاویر و فیلمهای تهیه شده را روی کارت حافظه (با حداکثر ظرفیت 256 گیگابایت) ذخیره کرد. همچنین این گجت میتواند تصاویر دریافتی را بهصورت زنده به گوشی و از آن طریق به شبکههای اجتماعی ارسال کند. کوکم قرار است بهزودی با قیمت 399 دلار به بازار عرضه شود.

دوربینی برای مشاهده صدا

دستگاههای مختلفی برای نمایش تصویری منشا صدا و میزان شدت آن در بازار وجود دارد، اما این دستگاهها معمولا بسیار گران بوده و بالای 100 هزار یورو قیمت دارند. به همین دلیل صنایع کوچک و کاربران عادی از توان مالی برای خرید آن برخوردار نیستند. ساوندکم (SoundCam) اولین دوربین صدا برای کاربران عادی است که ضمن کاهش هزینه اولیه، کاربری سادهای دارد. این گجت هشت هزار یورویی میتواند موقعیت منشا انواع صداهای ریز و درشت را شناسایی کرده و نتایج آن را به همراه جزئیاتی فنی روی نمایشگر به اطلاع کاربر برساند. از این دستگاه میتوان برای شناسایی صداهای محیطی، صدای دستگاهها و حتی برخی کارهای دقیق نظیر شناسایی محل نشت لولهها استفاده کرد. برای استفاده از ساوندکم کافی است آن را به سمت مورد نظر بگیریم. این گجت سه کیلوگرم وزن داشته و یک باتری لیتیوم-یونی نیز تا 2.5 ساعت انرژی دستگاه را تامین میکند.

حلقه جادویی

زنزو اس - رینگ (Xenxo S-Ring) در نگاه اول تفاوت چندانی با یک حلقه فانتزی معمولی ندارد، اما مدار الکترونیکی پیشرفته موجود در آن، این گجت را وسیلهای استثنایی کرده است. این حلقه میتواند از طریق بلوتوث به گوشی متصل شده و صدای مخاطب آن سوی خط را از طریق استخوان انگشت و فک به گوش شما برساند.

این صدا کیفیت بالایی دارد و در عین حال هیچ فرد دیگری نمیتواند متوجه آن شود. اس - رینگ مانند یک فلشمموری نیز عمل میکند و میتوان از آن برای ذخیره و نیز انتقال اطلاعات به رایانه استفاده کرد. حسگرهای موجود در این حلقه حرکات را شناسایی میکنند و امکان استفاده از آن برای کنترل موسیقی (بالا و پایین بردن صدا و تغییر فایل در حال پخش) را فراهم میکنند. فناوری NFC موجود در این حلقه نیز امکان پرداخت در پایانههای فروش دارای این فناوری را به کاربر میدهد. این حلقه جادویی 279 دلار قیمت دارد.

ساعت هوشمند با نمایشگر نامرئی

برخی افراد برای انتخاب بین دو گزینه ساعت مچی زیبای عقربهای و ساعت مچی هوشمند دارای قابلیتهای مختلف دچار تردید هستند. برای این افراد شاید میم اکس (mim X) انتخابی ایدهآل باشد. میم اکس، اولین ساعت هوشمند دنیاست که با استفاده از فناوری تیالدی، یک صفحهنمایش نامرئی را طراحی کرده است. در نگاه اول شما یک ساعت عقربهای معمولی را میبینید، در حالی که نمایشگر این ساعت روی شیشه آن قرار دارد و پیامها روی آن نمایش داده میشود. این گجت کاربردهایی نظیر دستبندهای هوشمند نیز دارد و میتواند فعالیت جسمی و نیز ضربان قلب را مورد پایش قرار دهد. همچنین کاربر با استفاده از آن میتواند از کیفیت خواب خود نیز آگاه شود. دریافت تماس تلفنی و نیز پیامهای شبکههای اجتماعی از دیگر کاربردهای میم اکس است. این ساعت هوشمند قرار است تا اواسط سال جاری به بازار عرضه شود.

دکمه یادآوریکننده

همه ما در برخی دورهها شاید بیمار شویم و به مصرف منظم داروهایی خاص نیاز داشته باشیم. بیتردید مصرف نکردن مرتب داروها میتواند به روند درمان آسیب وارد کند. کلیککیت (Klikkit) ابزاری است که به ما در مصرف مرتب داروها یا انجام هر کار دیگری که باید بهصورت مرتب در هر روز انجام دهیم، کمک میکند. کلیککیت را میتوان روی اشیای مختلف (نظیر جعبه قرص یا بطری آب) چسباند. سپس کافی است با استفاده از اپلیکیشن آن، عنوان یادآوری موردنظر و زمان آن را ثبت کرد. در این صورت، کلیککیت با پخش صدایی خاص و نیز ارسال اعلان متنی به گوشی در زمان مقرر، آن را به ما یادآوری میکند. پس از انجام کار موردنظر هم کافی است دکمه روی کلیککیت را فشار دهیم. این گجت بویژه برای سالمندان و بیماران بسیار کاربردی است، زیرا بهراحتی میتوان سابقه مصرف داروها را نیز روی اپلیکیشن مشاهده کرد.

پاهایت چقدر توان دارد؟

بررسی دقیق عملکرد ورزشی از اهمیت زیادی برای مربیان و ورزشکاران حرفهای برخوردار است. دوچرخهسواری یکی از ورزشهایی است که با داشتن اطلاعات درباره عملکرد پاها در پدال زدن میتوان برنامهریزی خوبی برای بهبود آن انجام داد. مشکل اینجاست که دستگاههای ارزیابی انرژی مصرفی توسط ورزشکار معمولا گران هستند و فرآیند پیچیده و دشواری برای نصب دارند. به همین دلیل یک تیم نوآور برای حل این مساله دست به کار شد و گجتی را برای این کار طراحی کرد. این گجت کمتر از نصف قیمت ارزانترین دستگاه مشابه در بازار به مشتریان عرضه میشود. این دستگاه که سایکلینگ پاورمیتر (Cycling Power Meter) نام دارد ضدآب بوده و از نصب سادهای نیز برخوردار است. اطلاعات دریافتی درباره انرژی مصرفی دوچرخهسوار از طریق ارتباط بلوتوثی به گوشی هوشمند او یا مربی ارسال میشود. سایکلینگ پاورمیتر فقط
30 گرم وزن داشته و باتری قابل تعویض آن نیز تا 200 ساعت کارکرد مداوم را پشتیبانی میکند.

صالح سپهری فر