مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3288820063506309627
نقد و بررسی BattleTech

نقدینگی و صنعتگری

BattleTech یکی از عناوین بسیار مطرح در بازار گیم‌های رومیزی (همان بازی فکری خودمان) است که علاوه بر بازی‌های فکری متفرقه فراوان، بالغ بر صد رمان، چند داستان مصور، یک برنامه تلویزیونی و… بر اساس آن ساخته شده و حتی حقوق تولید اقتباس سینمایی آن نیز خریداری شده است.

این عنوان در حوزه گیم کامپیوتری نیز حضور خوبی داشته و اقتباسهایی که از آن ساخته شده، با استقبال و امتیازات خوبی روبهرو شده است. این نسخه جدید هم از همان اقبال برخوردار بوده و به یکی از جذابترین عناوین حال حاضر بازار تبدیل شده است.

صبر ایوب لازم است

اگر اهل بازیهای فکری رومیزی باشید، BattleTech میتواند برایتان جالب باشد. انتخاب سبک استراتژی نوبتی برای تولید این گیم، یک تصمیم کاملا منطقی و آگاهانه بوده و بهخوبی با ذات محتوای آن جور است. ماحصل کار هم اثری قوی و پرمایه است، اما آنچه باعث میشود مخاطبان غیرحرفهای را بر حذر بداریم، سختی و پیچیدگی این گیم است. برای هر کسی مدتی طول میکشد تا به اینها عادت کرده و بر جزئیاتش مسلط شود، اما اگر صبوری کنید، لذت وافری از نبردها خواهید برد.

ماموریتهای گیم هر کدام حدود 45 دقیقه وقت میبرد. شما به یک گروه چهارتایی دستگاه جنگی فرمان میدهید که هرکدام توسط خلبان متخصص خود کنترل میشود. وظیفهتان هم عموما این است که چیزی را منفجر کنید یا مانع از انفجار چیزی شوید. این دستگاههای عظیمالجثه، همانطور که از ظاهرشان معلوم است، بشدت کند و سلانه سلانه حرکت میکنند و گستره وسیع نقشهها نیز به درد بازیکن میافزاید.

به تماشا نشستن ذرهذره لحظاتِ حرکت و حمله نیروها واقعا صبر ایوب میخواهد. نیروها یواشیواش میروند، به آهستگی میچرخند و به کندی سلاحشان را آتش کرده و سر فرصت گزارش آسیب وارده را به شما میدهند.

مصادیق ناخوشایند دیگری نیز در این گیم دیده میشود. برای مثال، در ماموریتی باید کاروانی را همراهی کنید که توسط هوش مصنوعی کنترل میشود. معلوم نیست چرا، اما این کاروان حتما باید یک به یک به سمت مقصد حرکت کند. همینها حداقل در ساعات آغازین، خون به جگر بازیکن میکنند.

اما ارزش دارد

پس از چند ساعت، کمکم که به زیر و بم بازی مسلط شوید، از تکتک تصمیمهایی که با موفقیت انجام میدهید، لذتی فراوان خواهید برد. در ظاهر و گونه سبک، شاید BattleTech یادآور گیم معرکه XCOM باشد، اما در باطن با ماهیتی وحشیتر و کوبندهتر طرفید. در آن گیم، همیشه احتمال این هست که بتوانید با چیدمان و تصمیمگیری صحیح بدون خراشی جزئی به نیروهایتان از نبرد خارج شوید، اما اینجا نبردها توفانیتر است و خیلی مواقع برای گذر از یک سد و مرحله وادار میشوید یکی از ماشینها یا حتی رانندههایشان را قربانی کنید.

در این گیم خیلی مهم است که هر تصمیم را با توجه به چند عامل مجزا بگیرید و به آگاهی دائمی نیاز است. شما چهار ماشین مکانیکی دارید که با آنها باید تعداد بیشتری دشمن از بین ببرید. پس باید حرکات خود را چنان هوشمندانه برگزینید که کمترین حد ممکن آسیب را متحمل شوید. برای مثال، باید نقشه را بهخوبی ارزیابی کرده و بهترین نقطه را برای پناه گرفتن انتخاب کنید. باید چشمتان کار کند و پشت ساختمانها، بیشهها یا کوههایی بایستید که کمترین آسیب بهتان برسد. در سطوح بالاتر، این استراتژی بشدت جزئیتر میشود. جایی میرسد که مجبورید مثلا ماشین مکانیکی خود را از کمر بچرخانید تا آن پهلویی که بیشتر آسیب دیده، از تیررس حریف دور مانده و با پهلوی سالمتر مبارزه کنید. تحمل آسیب بیش از حد از سوی یک قسمت میتواند به آسیب داخلی یا حتی نقص عضو و بالاتر از آن، کشته شدن راننده منجر شود. از سوی دیگر، گاهی مجبورید برای اجتناب از داغ کردن ماشین، بعضی از اسلحهها را غیرفعال کنید؛ چون داغی بیش از حد، صدمات جبرانناپذیری ایجاد میکند. یا فرض کنید یکی از ماشینهایتان مهمات تمام کرده، اما هنوز قادرید آن را از ارتفاع روی سر دشمن پرت کنید. آیا حاضرید به قیمت نابودی دشمن، خطر از بین رفتن ماشین را بپذیرید؟

سیاست نبرد

ممکن است طی یک نبرد، بازنده بودن خود را باور کنید. این گزینه را دارید که از آن عملیات پا پس بکشید. البته بهای سنگین دیگری میپردازید که خدشهدار شدن اعتبارتان پیش قبیلهای است که شما را اجیر کرده. این روی شرایط مالی شما تاثیر بسزایی گذاشته و در ادامه کار را برایتان سخت میکند.

بهطور کلی بحث مالی در این گیم بسیار پررنگ است. همانقدر که باید ماشینهایتان را در نبرد مدیریت کنید، باید هوای مدیریت مالی خود را هم داشته باشید؛ تا آنجا که در ابتدای هر ماموریت وارد مذاکره شده و باید به قبیله سفارشدهنده کار قیمت بدهید. این قیمت، پس از کسر هزینههای نبرد و، نقشی تعیینکننده در دوام کار شما خواهد داشت.

سپری کردن زمان در گاراژ ماشینها و دستکاری آنها و ساخت موارد جدید نیز لطف خاص خود را دارد.

درمجموع، گرافیک، صداگذاری، نویسندگی، رابط کاربری و دیگر عناصر همه در سطح بسیار خوبی قرار دارند که تماشا و غوطهوری در دنیای آن را لذتبخش میکند. اگر حوصله و تحمل چندساعت آغازین را دارید، به هیچ عنوان از این اثر غافل نشوید.

سیاوش شهبازی