مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3256437743155713459

تنهایی در کنار گوشی‌های هوشمند

اعتیاد به گوشی‌های هوشمند باعث تشدید احساس تنهایی، افسردگی و اضطراب می‌شوند. به گزارش ایسنا، یک مطالعه از دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو نشان می‌دهد که استفاده بیش از حد از گوشی‌های هوشمند و اعتیاد دیجیتالی درست مانند هر گونه سوء‌مصرف مواد است. اعتیاد به استفاده از گوشی‌های هوشمند باعث شکل گرفتن نوعی از ارتباطات عصبی در مغز می‌شود که دقیقا در افرادی که برای کاهش درد از داروهای مخدر «اکسی کدون» مصرف می‌کنند، رخ می‌دهد. همچنین اعتیاد به رسانه‌های اجتماعی می‌تواند تاثیراتی منفی بر ارتباطات اجتماعی افراد داشته باشد.

در این مطالعه که روی 135 دانشجو از دانشگاه سانفرانسیسکو صورت گرفت مشخص شد علاوه بر سطوح بالای احساس انزوا، تنهایی، افسردگی و اضطراب در دانشجویانی که استفاده زیادی از گوشیهای هوشمند خود دارند، این دانشجویان تقریبا همیشه هنگام مطالعه، تماشای تلویزیون، خوردن غذا و حضور در کلاسها همزمان از گوشیهای خود نیز استفاده میکنند. این فعالیت مداوم علاوه بر اینکه باعث میشود کارایی فرد در انجام کارهایش کاهش یابد، زمان زیادی را برای تمدد اعصاب و احیای دوباره ذهن و بدن باقی نمیگذارد.

این مطالعه راههایی برای کنترل اعتیاد به گوشیها و رایانه هاارائه داده است. برای مثال خاموش کردن نوتیفیکیشنها (اعلانها)ی گوشیهای همراه و همچنین پاسخ دادن به ایمیلها و پیامهای رسانههای اجتماعی تنها در زمانهای خاص و محدود به منظور تمرکز بیشتر بر فعالیتهای مهم روزانه توصیه
شده است.