مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3256382740974482149
دادستان دیوان محاسبات کشور اعلام کرد

جذابیت سفر خارجی و پورسانت انگیزه خرید کالای خارجی

دادستان دیوان محاسبات، جذابیت سفر خارجی و دریافت پورسانت را از انگیزه‌های برخی دستگاه‌های اجرایی برای خرید کالای خارجی عنوان کرد. فیاض شجاعی در خصوص خبر اعلامی دولت مبنی بر مصوب کردن ممنوعیت خرید خارجی از سوی دستگاه‌های دولتی، به خبرگزاری صداوسیما گفت: با وجود قوانین و اسناد بالادستی در بحث ممنوعیت خرید خارجی دارای تولید مشابه داخلی، نیاز و ضرورتی به مصوبات جدید نداریم و هیات وزیران باید بر رعایت قانون از سوی دستگاه‌های دولتی تاکید کند.

شجاعی افزود: موضوع ممنوعیت خرید خارجی علاوه بر قوانین بودجه سنواتی در قانون مصوب سال 91 با عنوان حداکثر استفاده از تولیدات داخلی بصراحت آمده و حتی پیمانکاران طرف دستگاههای دولتی از خرید خارجی منع شدهاند که عدول از قانون از سوی دیوان محاسبات به عنوان تخلف، پیگیری و رسیدگی میشود. وی با اشاره به تخلف دولتیها در سالهای 93 و 94 اظهار کرد: تخلف دستگاههای استانی در این سالها به ارزش 64 میلیارد تومان بوده که پرونده تشکیل شده و مورد رسیدگی قرار گرفته است. شجاعی جذابیت سفر خارجی و دریافت پورسانت را از انگیزههای تخلف برشمرد و افزود: در قانون مجازات از نوع تنبیهی پیشبینیشده که شامل توبیخ، کسر حقوق، انفصال موقت و حتی دائم از خدمات دولتی است که میتواند بازدارنده باشد.

دادستان دیوان محاسبات از تشکیل شعبهای اختصاصی برای رسیدگی به این تخلفات خبر داد و گفت: با توجه به شعار امسال تدبیری اتخاذ کردیم تا منتظر گزارش تفریغ بودجه نمانیم و خریدهای سال 97 را از همین حالا رصد میکنیم تا به محض ارتکاب تخلف در شعبهای اختصاصی خارج از نوبت رسیدگی شود. این مقام مسئول دیوان محاسبات بیان کرد: دیوان محاسبات در ابتدای سال قوانین موجود در موضوع ممنوعیت خرید خارجی دارای تولید مشابه داخلی را در بخشنامهای به همه دستگاههای اجرایی یادآوری کرده است. وی ضمن تشکر از عملکرد صداوسیما در خصوص پخش تبلیغات کالاهای داخلی و تأسیس شبکه ایران کالا، ابراز امیدواری کرد تا این حمایتها در سال جدید افزایش یابد و به فرهنگسازی عمومی منجر شود.