مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3256338700619893308
روحانی در گفت‌وگوی تلفنی با پوتین: تجاوز بدون پرداخت هزینه، بی‌ثباتی‌ جدید ایجاد می‌کند

انتقاد از خودسری

واکنش‌ها به جنایت جدید آمریکا، انگلیس و فرانسه در تجاوز نظامی به کشور سوریه همچنان ادامه دارد و دیروز حسن روحانی و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور ایران و روسیه در گفت‌وگوی تلفنی به بررسی این موضوع پرداختند.

روحانی در تماس تلفنی رئیس جمهوری روسیه، حمله آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی را اقدامی تجاوزکارانه و در راستای روحیه دادن به تروریستهای شکست خورده در این کشور عنوان کرد و گفت: اگر تجاوز و نقض آشکار قوانین بینالمللی به سادگی و بدون پرداخت هیچ هزینهای از سوی عاملان آن امکانپذیر شود، باید شاهد بیثباتیهای جدیدی در نظام بین الملل و منطقه باشیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه «این اقدام تجاوزکارانه آمریکا نشان داد که با تروریستها رابطه مستقیم دارند»، افزود: آمریکاییها زمانی که احساس کردند دست تروریستها از منطقه مهمی مانند غوطه شرقی کوتاه شده، اینگونه عکس العمل از خود نشان دادند.

روحانی افزود: حمله آمریکا و متحدانش به سوریه نشان دهنده آن‌است که در مسیر مبارزه نهایی با تروریسم در سوریه با مشکلات و مسائل جدید روبرو هستیم و باید رایزنی و همکاری بیشتری با هم داشته باشیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه آمریکا و برخی کشورهای غربی نمی‌خواهند که اوضاع سوریه به راحتی به ثبات دائمی برسد، گفت: باید برای حل بحران سوریه بر سرعت عمل در اقدامات خود بیفزاییم و در این راستا جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا همکاری‌های خود با روسیه را در چارچوب‌های دوجانبه و سه جانبه افزایش دهد.

روحانی افزود: متاسفانه همزمان با تنش آفرینی‌های جدید در منطقه رژیم صهیونیستی دست به اقدامات تجاوزکارانه جدید علیه مردم فلسطین زده و این در حالی‌است که نباید اجازه دهیم آتش تنشی جدید در منطقه شعله‌ور شود.

وی همچنین با اشاره به وقوع فاجعه انسانی در یمن بر ضرورت ارسال کمک‌‌های بشردوستانه به آنان تاکید کرد و گفت: ادامه درگیری و کشتار مردم در یمن به نفع هیچ کس نیست و ایران آماده کمک به هر روندی در راستای برقراری آتش بس، امنیت، صلح و نجات مردم این کشور است.

رئیس جمهور همچنین با بیان اینکه روابط و همکاری های ایران و روسیه در بخش های مختلف به خوبی در حال پیشرفت بوده و توسعه مناسبات تحرک شایان ذکری داشته اظهار امیدواری کرد با تلاش مسئولان دوکشور روابط و همکاری های تهران- مسکو بویژه در زمینه اقتصادی و تجاری گسترش یابد.

روحانی ادامه داد: اراده جمهوری اسلامی ایران بر توسعه روابط و همکاری‌های نزدیک و صمیمانه‌تر با روسیه است.

پوتین: روند رسیدن به صلح سوریه دشوارتر شد

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه نیز در این گفتگوی تلفنی، با اشاره به اینکه ایران و روسیه در بسیاری از مسائل و موضوعات منطقه‌ای و بین المللی دیدگاه مشترکی دارند، گفت: حمله آمریکا و کشورهای غربی به سوریه با هربهانه‌ای نقض فاحش قوانین بین المللی است و این اقدام آمریکا و متحدانش چیزی جز جنایت بین‌المللی و تجاوز نبوده و بهانه کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه بی اساس و خلاف واقع است.

پوتین با بیان اینکه حمله آمریکا به سوریه در حالی انجام شد که کارشناسان کمیسیون بین‌المللی منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی برای بررسی وارد سوریه شده بودند، اظهار داشت: سازمان ملل متحد برای اجماع میان کشورها ایجاد شد و نباید در راستای تامین منافع سیاسی برخی قدرت‌ها باشد چراکه اگر همه بخواهند با شیوه خود در عرصه بین الملل عمل کنند، با هرج و مرج مواجه خواهیم شد.

وی با تاکید بر اینکه «این اقدامات متجاوزانه مانع از تلاش ما در مسیر مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی در منطقه و بویژه سوریه نمی‌شود»، گفت: روند رسیدن به صلح در سوریه با این اقدام آمریکا دشوارتر شد، اما باید در هر صورت رایزنی‌ها و روابط سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه ادامه یافته و برای توسعه صلح و ثبات و برقراری گفت‌وگو در این کشور تلاش کنیم.

رئیس جمهور روسیه با اشاره به ضرورت اقدامات برای حل بحران انسانی در یمن و آتش بس در این کشور، خاطرنشان کرد: ایران و روسیه باید با هماهنگی بیشتر در راستای توسعه صلح و ثبات در منطقه گام بردارند.

پوتین همچنین بر توسعه روابط و همکاری‌های همه جانبه تهران- مسکو بویژه در بخش اقتصادی و تجاری تاکید کرد و گفت: در شرایط کنونی استفاده از تمامی ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها در راستای گسترش روابط و مناسبات ایران و روسیه ضروری است.

اقدامی وحشیانه

رئیس مجلس شورای اسلامی هم دیروز طی سخنانی، این حمله را وحشیانه و خلاف تمام نظامات بین‌المللی دانست.

علی لاریجانی در نشست علنی دیروز در نطق پیش از دستور خود، حمایت برخی کشورهای اسلامی را از این جنایت تاسف‌آورتر از اصل موضوع خواند و ادامه داد: آیا این اقدام برای آنها ذلت آور و خجالت‌آفرین نیست که در روز بعثت پیامبر(ص) که روز وحدت مسلمانان است این کشورها با خوشحالی در کنار سران کفر و تروریست‌ها قرار گرفتند و با مسرت خیانت خود را اعلام کردند؟

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در این حادثه صف منافقان که هلهله کنان پشتیبان سران کفر بودند، برای ملل اسلامی بسی بیشتر رنج آور است؛ کشورهایی که در مجامع بین‌المللی به‌طور مستمر از وحدت اسلامی و حقوق انسان‌ها دم می‌زنند و در پشت صحنه یکدست در حمایت از تروریست‌ها دارند و با دست دیگر اموال خود را تقدیم سران کفر می‌کنند که بر ملل اسلامی هجوم ببرند.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی اقدام غیرقانونی هجوم وحشیانه به کشور سوریه را محکوم و به این سه کشور و کشورهای فرومایه پشتیبان آنها اعلام می‌کند؛ زمان این‌گونه ژست‌های دروغین سپری شده و آنچه نتیجه اقدامات وحشیانه است، روشن شدن طرفداران تروریسم و منافقان این مسیر است و این تحرکات، ملت سوریه را بیش از گذشته مصمم به نابودی تروریست‌ها می‌کند.

بیانیه ارتش درباره حمله به سوریه

ارتش جمهوری اسلامی ایران هم طی بیانیه‌ای حمله موشکی آمریکا و متحدانش را به سوریه محکوم کرده و آن را ناشی از شکست و استیصال استکبار جهانی دانست.

ارتش در بیانیه خود ضمن بی نتیجه دانستن حمله مثلث شوم آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه آن را ناشی از پیروزی و اقتدار جبهه مقاومت و مردم مقاوم سوریه دانست که بار دیگر نقاب از چهره غیرانسانی و خوی تجاوزگری و دور از منطق استکبار جهانی به سرکردگی دولت آمریکا برداشت و برتلاش مذبوحانه آنان برای توجیه شکست‌های پی در پی دشمنان ملل آزاده و آزادیخواه جهان صحه گذاشت.

در این بیانیه تصریح شده است: دشمنان بشریت از این اقدام و دیگر اقدامات ناجوانمردانه علیه ملت سوریه طرفی نخواهند بست و مردم مقاوم سوریه با اتحاد و یکپارچگی، بهتر از گذشته در مقابل ترفندها و تاکتیک‌های کهنه و تکراری، محکم و استوار
خواهند ایستاد.

محکومیت حمله به سوریه از سوی نمایندگان مجلس

در نشست دیروز مجلس بیانیه 239 نفر از نمایندگان در محکومیت حمله آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه قرائت شد. در بخشی از این بیانیه آمده است: آمریکاییها که در طول هفت سال گذشته در جنگ نیابتی و به کارگیری دهها هزار تروریست آموزش دیده در پایگاه نظامی کشورهای همسایه سوریه و با استفاده از ظرفیتهای گسترده هم پیمانان اروپایی و منطقهای نتوانستند ساختار سیاسی حاکم بر سوریه مبتنی بر آرای مردم سوریه را تغییر دهند و شکست سختی را متحمل شدند، امروز در آستانه حل سیاسی بحران سوریه و پیروزی مردم سوریه یک بار دیگر به آتشافروزی دست زده و با کمک انگلیس و فرانسه به سوریه حملات موشکی کردند. تأسفبار تر هم داستانی و حمایت برخی کشورهای عربی و اسلامی است که از این جنایت استقبال کرده و موجی از تنفر را در میان امت اسلامی به وجود آوردند. در ادامه این بیانیه آمده است: ما نمایندگان ملت بزرگ ایران ضمن محکومیت شدید جنایات آمریکا، انگلیس و فرانسه، حمایت قاطعانه خود را از سوریه به عنوان خط مقدم جبهه مقاومت اعلام کرده و مطمئنیم آمریکا همانند هفت سال گذشته در این هدفگذاری جدید شکست خواهد خورد و ملت و دولت سوریه با مقاومت تاریخی و ماندگار خود از این مصاف سخت،سرافراز بیرون خواهد آمد و به امنیت پایدار خواهد رسید.

ظریف: اقدام خارج از موازین بین المللی محکوم است

بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلستان دیروز در تماسی تلفنی با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص مشارکت انگلستان در حمله موشکی به سوریه توضیحاتی ارائه کرد.

محمدجواد ظریف در این گفتوگوی تلفنی ضمن محکومیت حمله خودسرانه به سوریه، مجددا بر مخالفت جمهوری اسلامی ایران با کاربرد هرگونه سلاح شیمیایی تاکید و با یادآوری سابقه کاربرد سلاح شیمیایی علیه ایران توسط صدام با حمایت آمریکا، انگلیس و فرانسه از برخورد دوگانه غرب انتقاد کرد. وزیر خارجه اقدام به حمله قبل از ورود بازرسان سازمان منع سلاحهای شیمیایی را سوال برانگیز خواند و افزود: دو حملهای که به بهانه سلاح شیمیایی به سوریه انجام شد درست در مقاطعی بود که ارتش سوریه دست برتر را در مقابل تروریستها داشت و آنها را در آستانه شکست قرار داده بود.

ظریف به وزیر خارجه انگلستان یادآور شد از ابتدای مطرح شدن خلع سلاح شیمیایی سوریه اعلام کردیم گروههای مسلح تروریستی سلاحهای شیمیایی در اختیار دارند که به آن توجه نشد.

وزیر خارجه کشورمان در پایان با انتقاد از اقدام خودسرانه، غیرقانونی و یکجانبه آمریکا، انگلیس و فرانسه در تجاوز به سوریه به وزیر خارجه انگلستان یادآور شد هیچ کشوری بهطور خودسرانه حق اجرای مقررات تنبیهی علیه سایر کشورها را خارج از موازین بینالمللی ندارد.