مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3256146974593573654

اتحادیه عرب زیر چتر تحمیلی سیاست‌های عربستان

روزگذشته بیست‌ و نهمین دور اجلاس سران عرب در شهر ظهران عربستان سعودی در حالی برگزار شد که از یک‌سو امیر قطر در آخرین دقایق اعلام کرد در این اجلاس حضور نخواهد داشت و از سوی دیگر یک روز پیش از آن سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه طی عملیاتی تجاوزگرانه به بخش‌هایی از خاک سوریه حمله کرده بودند. سوریه یک کشور عربی و یکی از اعضای قدیمی اتحادیه عرب به شمار می‌رود و از چندی پیش دبیر کل این اتحادیه و برخی دیگر از مقامات کشورهای عرب نسبت به احیای عضویت سوریه در این اتحادیه اشاره کرده بودند. حال واکنش اتحادیه عرب در برابر تجاوز به یکی از اعضای قدیمی این گروه مورد پرسش تحلیلگران است .

دیروز معاون دبیرکل اتحادیه عرب در امور رسانه اعلام کرد، تمیم بن حمد آلثانی، امیر قطر در اجلاس سران عرب در عربستان سعودی شرکت نمیکند.

بیش از ده ماه پیش اختلافات شدیدی بین کشورهای عربی به وجود آمد و چهار کشور عربستان، امارات، بحرین و مصر روابط خود را با قطر را قطع و تمام گذرگاههای زمینی، دریایی و هوایی را روی این کشور بستند. در همین حال عضویت سوریه در اتحادیه عرب نیز همچنان در حالت تعلیق است. با این اوصاف اتحادیه عرب به جای توجه به مسائل اعراب بیشتر بر مواضعی ضد ایرانی تاکید میورزد. به طوری که نمایندگان لبنان و عراق در نشست مقدماتی وزرای خارجه کشورهای شرکتکننده در کنفرانس سران عرب در عربستان، از ایران حمایت و به بند ضد ایرانی بیانیه پایانی این نشست اعتراض کردند. کنفرانس سران عرب پیش از این قرار بود در شهر ریاض، پایتخت عربستان برگزار شود، اما به دنبال حملات یگانهای موشکی یمن به این شهر، مقامات سعودی کنفرانس را به شهر ظهران در شرق این کشور منتقل کردند.

اختلاف، انفعال و فرافکنی

ریاض درحالی نشست کنونی را تاریخی خوانده که اختلاف بیسابقه اعضای آن ادامه دارد و تصمیمگیرندگان به جای خردورزی، مواضع اشتباه و فرسایشی علیه ایران را ادامه میدهند و دشمن اصلی جهان اسلام و عرب را فراموش کردهاند.

قضیه فلسطین به عنوان مهمترین موضوع جهان اسلام اینک با دسیسه رژیم صهیونیستی و آمریکا از زمان اشغال به مرحله سرنوشتسازی نزدیک شده است. از سوی دیگر کشورهای عربی مواضع متفاوتی نسبت به حمله آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه اتخاذ کردند؛ عربستان سعودی، قطر و بحرین از حمله به سوریه حمایت و ادعا کردند دولت سوریه علیه مردم این کشور سلاح شیمیایی به کار برده است. در مقابل، عراق حمله به سوریه را یک اقدام خطرناک توصیف کرد و نسبت به آثار آن بر ثبات وامنیت منطقه هشدار داد. مصر با ابراز نگرانی نسبت به تشدید حمله نظامی به سوریه، به عواقب آن برای ملت سوریه هشدار داد. لبنان اعلام کرد حمله به سوریه نمیتواند برای بحران این کشور راهگشا باشد بلکه مانع پایان گرفتن دردهای مردم سوریه میشود. موضعگیری اتحادیه عرب در قبال تحولات یمن یا لبنان و عراق نیز جدا از اینها نیست. در واقع تا زمانی که سردمدار کشورهای عرب امثال عربستان سعودی باشد جز این انتظاری نمیتوان داشت . بسیاری از تحلیلگران میگویند هم اکنون زمام امور اعراب به دست عربستان سعودی افتاده است. کشوری که به جای منافع سایر کشورهای عرب فقط منافع زودگذر مقامات ناپخته خود را دنبال میکند . اتحادیه عرب به جای خط و نشان کشیدن برای رژیم صهیونیستی و حامیانش برای ایران وحزب ا... لبنان خط و نشان میکشد و به جای حل وفصل مناقشه فلسطین به دنبال جا انداختن طرح آمریکایی موسوم به « معامله قرن » است . به همین دلیل یکی از مهم ترین رسالتهای اتحادیه عرب در گام نخست این است که خود را از چتر سیاستهای تحمیلی عربستان سعودی رها کرده و به عنوان یک نهاد مستقل به منافع واقعی کشورهای رسیدگی کند .