مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3215805309017891510

روحانی: ایران و آذربایجان هیچ گاه برای هم تهدید نبوده‌اند

رئیس‌‌جمهور، روابط ایران و جمهوری آذربایجان را رو به گسترش و در راستای منافع دو ملت دانست و بر ضرورت تلاش برای توسعه، تقویت و تحکیم همه جانبه مناسبات و همکاری‌های تهران – باکو تأکید کرد.

حسن روحانی در دیدار شاهین مصطفی اف، وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان، با تأکید بر اینکه توسعه ثبات و امنیت در جمهوری آذربایجان را در راستای تقویت ثبات و امنیت خود قلمداد میکنیم، گفت: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان هیچگاه برای هم تهدید نبوده و نخواهند بود.

روحانی با اشاره به لزوم تشویق بخشهای دولتی و خصوصی برای توسعه همکاریها و سرمایهگذاریهای مشترک گفت: امروز دو کشور در بخشهای مختلف از جمله صنعتی، داروسازی، ساخت خودرو، کشاورزی و گردشگری روابط خوبی با هم دارند و در دیگر بخشها از جمله ترانزیت و همکاریهای مشترک در دریای خزر نیز گامهای مشترکی در راستای توسعه مناسبات برداشته شده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه اقدام مشترک ایران و آذربایجان در تکمیل راه آهن رشت –آستارا و کریدور
شمال – جنوب به دیگر کشورهای منطقه نیز کمک خواهد کرد، اظهار کرد: ایران و آذربایجان می توانند در آینده به شاهراهی برای اتصال مناطق آسیا و آفریقا به شمال اروپا تبدیل شوند. روحانی همچنین بر لزوم ادامه رایزنی و همکاری مسئولان دو کشور در راستای تدوین رژیم حقوقی دریای خزر و برنامه ریزی برای ساماندهی فعالیتهای مشترک اقتصادی در این منطقه تأکید کرد.

شاهین مصطفیاف، وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان نیز با اشاره به اراده سیاسی روسای جمهور ایران و آذربایجان بر گسترش روزافزون مناسبات همه جانبه تهران – باکو گفت: سرمایهگذاریهای متقابل و حجم مبادلات تجاری دو کشور در سالهای اخیر افزایش چشمگیری داشته است. / ایرنا