مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3215771427103192857

متهم کردن مسکو بهانه است

وزارت خارجه و سفارت روسیه در واشنگتن، اتهام دست داشتن مسکو در قضیه مسمومیت «سرگئی اسکریپال» از سوی دولت انگلیس و آمریکا را بهانه‌ای برای تحریک افکارعمومی علیه روسیه در آستانه بازی‌های جام جهانی فوتبال نامید.

به گزارش تسنیم و به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیهای اعلام کرد پیشنهاد تحریم بازیهای جام جهانی نه تنها از سوی رسانهها و خبرنگاران، بلکه از سوی مقامات رسمی لندن، از جمله وزیر امور خارجه و رئیس کمیته امور بین الملل پارلمان انگلیس نیز مطرح شده است. اما چنین اتهامات تحریکآمیزی صرفا ناشی از توهم روس هراسی بوده و تنها نتیجه آن تیره تر شدن روابط بین دو کشور و آسیب رساندن به عرصه ورزش جهان است.

روز دوشنبه ترزا می، نخست وزیر انگلیس رسما اعلام کرد دولت انگلیس به این نتیجه رسیده مسئولیت مسمومیت سرگئی اسکریپال مستقیما متوجه روسیه است. به گفته وی، این جاسوس سابق روس و دخترش «یولیا» به وسیله ماده فلج کننده اعصاب که در روسیه تولید شده، مسموم شده بودند. از سوی دیگر رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا گفته بود واشنگتن با این ارزیابی مقامات انگلیس موافق است که روسیه مسئول احتمالی مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق و دوجانبه روس و دختر 33 ساله وی است.تیلرسون در بیانیه ای گفت : «ما با این موضوع موافقیم که مسئولان این اتفاق- هم آنهایی که به این جنایت دست زده اند و هم آنهایی که دستور انجام آن را صادر کردهاند- باید به نحو مقتضی با پیامدهای جدی آن روبهرو شوند».

اما روز گذشته ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد مقامات مسکو اظهارات نخست وزیر انگلیس را در پارلمان این کشور «نمایش مضحک سیرک» و «قصه پردازی» می دانند.

وی افزود: «بهانه این نمایش مضحک نیز مشخص است: بهراه انداختن جنگ اطلاعاتی-سیاسی دیگری علیه روسیه که هدف آن نیز صرفا اقدامات تحریکآمیز است.» به گفته وی، قبل از چنین قصهپردازیهایی، باید مقامات لندن توضیح بدهند قضیه مرگ لیتوینینکو، بریزوفسکی و سایر اتباع روسی که بهطور مرموزی در خاک انگلستان کشته شدهاند، به کجا خاتمه یافته است.