مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3215761848531650010

«مدرس ابن سینا» در اصفهان احیا می‌شود

«مدرس ابن سینا»، قدیمی ترین مدرسه طب در دنیا که ابن سینا، دانشمند نامدار ایرانی در آن به آموزش دانشجویان و نوشتن آثارش می‌پرداخت، احیا خواهد شد و جانی دوباره خواهد گرفت.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اعلام این خبر، از عزم این دانشگاه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شهرداری برای احیای این مدرسه تاریخی خبر داد.

مدرس ابن سینا، قدیمی ترین مدرسه طب در ایران و جهان است که بقایای آن پس از هزار سال تا به امروز باقی مانده است.

کیانوش جهانپور دراین باره به ایرنا گفت: یکی از نقاط اوج تاریخ اصفهان دوره حکومت سلسله شیعی و نخبه پرور آل بویه و حضور ابن سینا در اصفهان است که مدرسه طب علایی یا همان مَدرَس ابنسینا از آن دوره در این خطه باقی مانده است.
وی با بیان اینکه این مدرسه به عنوان نخستین مرکز آموزشی خارج از مساجد در تاریخ ملل اسلامی مطرح شده است، افزود: کتاب قانون به عنوان درسنامه جامع طب که در اصفهان تدوین نهایی شده و دهها دانشمند و طبیب که راه ابن سینا، ابن مسکویه، ابن مندویه، ابوعبید جوزجانی و ابو عبدا... اصفهانی را ادامه داده اند، میراثی است که میتواند محور برنامه ریزی و توسعه علمی، فرهنگی و گردشگری باشد.
وی با اشاره به اینکه مسئولان وزارت بهداشت تاکنون بارها از مدرسه طب علایی بازدید کرده و اسناد تاریخی آن فراهم شده است، گفت: وزیر بهداشت نیز بر پیگیری جدی و همکاری این وزارتخانه و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با شهرداری اصفهان برای احیا و بهرهبرداری از این میراث تاکید کرده است.
جهانپور با بیان اینکه شهرداری اصفهان اقدام به حفظ این مکان و حتی آزادسازی بخشی از املاک مجاور آن کرده است، تصریح کرد: بنای مدرس ابن سینا متعلق به سال 415 هجری قمری ( 1024 میلادی) است و به اعتبار این میراث، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان قدیمیترین مجموعه آموزش علوم پزشکی برجا مانده در جهان محسوب میشود.
وی با اشاره به تاکید معاون اجتماعی وزیر بهداشت بر انعقاد تفاهمنامه با شهرداری اصفهان برای احیای پیشینه طب ایرانی در اصفهان، گفت: امید است در هزاره تاسیس دانشکده طب اصفهان، شاهد بهره برداری از طرح بزرگ احیای محور تاریخی آل بویه نیز باشیم.
بر اساس آنچه در تاریـخ نقل شده، نخستین دوره از ادوار دانشگاه پزشکی اصفهان بــه زمان سلطنت آل بویــه (320 تا 447 هجری قمری) می‏ رسد.
دانشکده طب بهعنوان هسته اولیه دانشــگاه علوم پزشکی اصفهان که به مدرس ابن سینا مشهور است در خیابان ابن سینا امروزی اصفهان حفظ و توسعه یافته است.