مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3215647152150803061
فـصــل یک [کــتاب]

تک‌نگاری‌های شاعرانه و فوتبالی حمیدرضا صدر

حمیدرضا صدر، نویسنده و منتقد سینما و مفسر فوتبال است. او معمولا به عنوان کارشناس فوتبال به برنامه‌های صدا و سیما دعوت می‌شود و شهرتش بیشتر به خاطر سبک گفت‌وگوی توأم با هیجان و ابراز احساساتش به فوتبال در اجراهای تلویزیونی است.

صدر، اشراف کاملی بر فوتبال جهان و بخصوص فوتبال حرفهای دارد. او بارها به استادیومهای مشهور فوتبال جهان رفته و مسابقه را از نزدیک دیده است. صدر علاقه بسیاری به تاریخ فوتبال دارد و سابقه بازی در تیم تراکتور سازی تبریز. او جملات را زیبا و با اعجاز بیان میکند. برای همین است که سبک کارشناسی و سخن گفتن او هواداران زیادی در تلویزیون و همینطور در یادداشتهای ماهانه و گاهی هفتگی خود در سایتهای فوتبالی دارد. او علاوه بر نقد فوتبال، کارشناس سینما و منتقد فیلم نیز است.

او بتازگی یک کتاب شاعرانه فوتبالی را منتشر کرده است. این کتاب که روز گذشته وارد بازار شد، «پیراهنهای همیشه (مردان فوتبال: تکنگاریها)» نام دارد و از سوی نشر چشمه منتشر و راهی بازار نشر شده است.

پیراهنهای همیشه در برگیرنده تکنگاریهای شاعرانه حمیدرضا صدر درباره بزرگان تاریخ این ورزش است؛ چهرههایی مانند جوزپه مئاتزا، اریک کانتونا، فرانتس بکن بائر، پله، دیه گو مارادونا، روبرتو باجو، الیور کان، الکساندرو دل پیهرو، لیونل مسی، زین الدین زیدان، کریستینا رونالدو، تیری آنری و ...

بین نامهایی که صدر در این کتاب دربارهشان نوشته است، نام همایون بهزادی و ناصر حجازی از فوتبالیستهای ایرانی هم به چشم میخورد.

صدر به عنوان یک رماننویس و همچنین کارشناس و علاقهمند به فوتبال، در مطلب کوتاهی که به عنوان مقدمه، ابتدای کتاب درج شده، از عشق به فوتبال نوشته و مسائلی که باعث شده این کتاب را بنویسد.

در این کتاب، صدر درباره زینالدین زیدان، خاویر زانتی، دیوید بکام، استیون جرارد، پل اسکولز، اوله گونار سولشایر، پائولو دی کانیو، جیانلوییجی بوفون، فابیو کاناوارو، فرانچسکو توتی، پاتریک ویرا، تیری آنری، کارلس پویول، رونالدینیو، ژاوی، آندره س اینیستا، فرناندو تورس، وین رونی، فیلیپ لام، کاکا، زلاتان ابراهیموویچ، گرت بیل، آندره آ پیرلو، دیگو کاستا، کریستینا رونالدو، لیونل مسی، نیمار و برخی فوتبالیستهای دیگر نوشته است. این کتاب با 339 صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت 30 هزار تومان منتشر شده است.