مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3215440049272870403

حل معضل حفاظت از جنگل‌ها با جذب سرباز طبیعت

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: با تداوم جذب سرباز طبیعت مشکل حفاظت از منابع‌طبیعی حل می‌شود.

به گزارش ایسنا، علینقی حیدریان اظهار کرد: با توجه به کمبود نیروی حفاظتی در منابع طبیعی و آبخیزداری، اجرای قانون جذب سرباز طبیعت در یکی دو سال اخیر به رفع این مشکل و بهبود وضعیت حفاظت از جنگلها و مراتع کمک شایانی کرده است.

وی از جذب 13 سرباز طبیعت طی سال 96 در استان سمنان خبر داد و افزود: اگرچه همچنان مشکلاتی در حوزه کمبود نیروی حفاظتی وجود دارد اما اگر قانون فعلی و روند جذب سرباز در بخش حفاظت منابع طبیعی ادامه یابد کمکم معضل کمبود نیروی حفاظتی در سازمان جنگلها و مراتع حل خواهد شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به اینکه به ازای هر 10 هزار هکتار جنگل یک نیروی حفاظتی در استان سمنان وجود دارد ادامه داد: این سرانه در حوزه مراتع به ازای هر 50 هزار هکتار یک نیروی حفاظتی و در حوزه بیابانها به ازای هر 150 هزار هکتار یک نیروی حفاظتی است.

حیدریان اضافه کرد: بهطور میانگین به ازای هر 75 هزار هکتار از جنگلها، مراتع و بیابانهای استان سمنان یک نیروی حفاظتی وجود دارد.

وی با بیان اینکه حساسیت حفاظت در اراضی بیابانی کمتر است تصریح کرد: بیشتر تمرکز ما در حفاظت از اراضی جنگلی و مرتعی است و از این رو به ازای هر 10 هزار هکتار جنگل یک نیروی حفاظتی در استان وجود دارد در حالی که این سرانه در مراتع 50 هزار هکتار و در اراضی بیابانی سه برابر این رقم است.