مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3215418640981437500

جیره بندی آب در هرمزگان از سال آینده

مصرف بیش از حد آب، کاهش بارندگی‌ها، شوری چاههای آب، رشد جمعیت زنگ هشدار تامین آب شرب را در شهرهای هرمزگان به صدا درآورد تا آنجا که جدی ترین اخطار کمبود آب قبل از تابستان صادر شد.

به گزارش مهر، رضا زرگر؛ آب به انتها رسید، شاید این جمله برای کسانی که همچنان فشار پر قدرت آب را در شیرهای منازل خودشان تجربه میکنند قابل لمس نباشد. اما از اول فروردین سال 97 با کاهش تامین منابع آبی روبهرو هستیم و جیره بندی آب در صورتی که مصرف آب شرب به همین روال ادامه یابد محتمل خواهد بود و نهایتا از اواخر فروردین با قطعیهای برنامه ای روبهرو خواهیم شد.

اول هفته جاری شرکت آب منطقه ای هرمزگان طی نامه ای به شرکت آب و فاضلاب استان اعلام کرد ذخیره آب سد استقلال به حجم غیرمفید رسیده است و با توجه به اینکه منابع آبی برخی از چاهها هم غیر قابل استفاده شده است از اول فروردین سهمیه آب شهرستان بندرعباس و شهر بندرخمیر از دو هزار لیتر بر ثانیه به هزار و 700 لیتر بر ثانیه کاهش خواهد یافت. این در حالی است که نیاز آبی شهرستان بندرعباس و بندرخمیر در سال 96، 2هزار 490 لیتر بر ثانیه است.

کاهش 89 درصدی میزان بارندگی در امسال نسبت به سال زراعی گذشته یکی از اصلی ترین دلایل کاهش سهمیه آب شرب به شهرهای استان است. نکته قابل تامل این است که از 133 حلقه چاهی که آب مورد نیاز شهرهای استان تامین میشد 57 حلقه چاه به دلیل شوری آب، غیرقابل استفاده شده است و تنها 76 چاه در مدار تامین آب شرب شهرهای استان قرار دارد.

به گفته کارشناسان حوزه آب استان از سال 94 کاهش نزولات آسمانی، روند کاهش آب پشت سدها و شوری تدریجی چاههای آب زنگ خطر آب را در استان به صدا درآورد. همه ساله مدیران آب منطقه ای و شهری استان نسبت به تامین آب در تابستان ابراز نگرانی داشتند اما این نگرانی اینبار از ابتدای سال 97 آغاز شده است و در صورتیکه مصرف آب بهینه نشود در اوایل اردیبهشت ماه جیره بندی آب آغاز میشود و تابستانی بسیار طاقت فرسا پیش رو خواهد بود.

جیره بندی آب از سال 97 جدی میشود

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری هرمزگان معتقد است: 54 درصد آب شرب در مصارف خانگی است و 14 درصد در حوزه کاربریهای خاص مصرف میشود. فضای سبز 6 درصد مصرف را شامل میشود و 7 درصد به نیروهای مسلح و 7 درصد دیگر هم در دستگاههای دولتی و عمومی مورد استفاده قرار میگیرد.

به گفته وی، اگر شهروندان نسبت به الگوی مصرف و صرفه جویی بی تفاوت باشند و همچنان روند گذشته را در پیش بگیرند مدیریت زمان بندی اجرایی خواهد شد.