مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3215415852755193005

هجوم شبانه به تاریخ شیراز

اینجا شهری است که ثبت ملی اثری تاریخی،ضمانتی اجرایی برای حفاظت از آن ایجاد نمی‌کند و مردم و فعالان میراث فرهنگی هر شب را با دلهره سر به بالین می‌گذارند و بامداد بعد هم با دلشوره از خواب بیدار می‌شوند مبادا که اثر یا آثار ثبتی دربافت تاریخی آن به فنا رفته باشد.

به گزارش ایرنا، سخن از شیراز است، جایی که مردم آن با این فکر در بافت تاریخی آن پای میگذارند که شاید شب گذشته قامت خانه ای تاریخی با هجوم بیلهای مکانیکی برخاک افتاده باشد و با تاسف میبینند که پیشتر که تخریب صورت گرفته ،هیچ کس هم مقصر شناخته نشده یا با پیگرد مواجه نشده است. بعد از تخریب شبانه دو خانه تاریخی شیراز در ابتدای اسفند 96 هر روز هزاران کامنت در بین کاربران فضای مجازی و اهالی فارس مبنی بر احتمال تخریب اثر تاریخی دیگری ردو بدل میشود که نشان از بیم ساکنان این خطه در زمینه نابودی میراث پدرانشان دارد. سازمان میراث فرهنگی اوایل اسفند 96 و پس از تخریب این دوخانه تاریخی، عامل این اقدام را مجری طرحهای توسعه حرم شاهچراغ (ع) اعلام کرد.

نگرانیها

حمام تاریخی توکلی یکی از آثار ثبت ملی شده شیراز است که در دل کوچههای مارپیچ و کم عرض بافت تاریخی این شهر و در طرح توسعه حرم مطهر شاهچراغ (ع) واقع شده و در روزهای گذشته فعالان میراث فرهنگی در فضای مجازی احتمال تخریب این اثر تاریخی را نیز میدادند و اینکه ممکن است شبانه فروریخته شود. در چند روز گذشته و خصوصا بعد از تخریب دو خانه تاریخی ثبت ملی شده شیراز در حالی که مردم دیگر نقاط کشور در حال مهیا شدن و برنامه ریزی برای آغاز سال جدید و گذراندن تعطیلات نوروز هستند، مردم و برخی مسئولان شیراز که دغدغه میراث فرهنگی این شهر را دارند با نزدیک شدن تعطیلات نوروز بر نگرانیهایشان افزوده میشود. این فعالان میراث فرهنگی میگویند: تعطیلات نوروز به معنای رونق و فراهم شدن فرصتی برای مجریان تخریب این میراث تاریخی است. حمام تاریخی توکلی مربوط به دوره قاجاریه - پهلوی و در خیابان لطفعلی خان زند روبهروی آرامگاه نور(گودعربان) پشت کوچه فاطمیه واقع شده است و این اثر در تاریخ 2 آبان 1382 با شماره ثبت 10498 به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است.

ورودی این حمام یک تکه کاشی کاری هفت رنگ و معرق به سال 1366 دارد که این تاریخ اخیرترین تعمیرات بنا را نشان میدهد. این حمام دارای ورودی تنگی است که پس از عبور از یک دالان کوچک از طریق پلکان بسیار ساده ای وارد رختکن یا سربینه میشود، رختکن این حمام دارای فضایی نسبتا بزرگ با چهار شاه نشین است که قرینه هم هستند و در مرکز این فضا حوضچه ای سنگی وجود دارد و سقف این محل نیز گنبدی شکل است و نورگیری در وسط آن قرار دارد. سقف این حمام با اشکال حیواناتی مانند شیر، طبیعت و انسان نقاشی شده است و در بخشهایی نیز معرق کاری روی چوب به چشم میخورد.

حمام تاریخی توکلی درحال حاضر دایر است و به برخی شهروندان و مسافران خدمات ارائه میدهد،شخصی که خود را شاگرد این حمام معرفی کرد عصر زمستانی نیمه اسفند 96 گفت: صاحب این ملک سه ماه پیش فوت کرده و اکنون این محل در اختیار ورثه و زیرنظر اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس اداره میشود.