مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3214663505527683908

حراج ویولن انیشتین

یک ویولن متعلق به آلبرت انیشتین که چندین بار توسط وی برای نواختن موسیقی به کار گرفته شده بود، روز یکشنبه در یک حراجی در شهر نیویورک به قیمت 516500 دلار به فروش رفت.

به گزارش مهر، در سالهای اخیر بسیاری از لوازم شخصی و خصوصی مورد استفاده این فیزیکدان نابغه در حراجهای مختلفی به فروش رفتهاند، اما فروش ویولن شخصی وی با چنین قیمتی بسیار جالب توجه بوده و 5 برابر بیش از رقمی است که در ابتدا تخمین زده شده بود.

این ویولن در ایالت پنسیلوانیا و توسط اسکار استیگر ساخته شده و به آلبرت انیشتین به عنوان برترین دانشمند جهان تقدیم شده بود. این عبارت روی بدنه ویولن مذکور حک شده و در زیر آن سال تحویل ویولن به انیشتین یعنی سال 1933 حک شده است.

انیشتین بعد از مدتی استفاده از ویولن مذکور آن را به لورنس هیبز هدیه داد که پسر جوان یکی از اساتید دانشگاه پرینستون بود. ویولن مذکور از آن زمان نسل اندر نسل در این خانواده ماندگار شده است.

آلبرت انیشتین از شش سالگی نواختن ویولن را آغاز کرد و در 13 سالگی در این زمینه به کمال رسید. وی در سراسر عمر خود به این کار ادامه داد و از چنین کاری احساس شادی و خوشبختی میکرد. وی ویولن خود را حتی در مسافرتها به همراه خود میبرد.

پیش از این تلسکوپ، ساعت جیبی و اسباب بازیهای بچگی انیشتین به قیمتهای 432500، 325054 و 82564 دلار به حراج گذاشته شده و فروخته شدهاند.