مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3214599248497513499
در دومین جلسه رسیدگی به اتهامات راننده اتوبوس مرگ مطرح شد

ساماندهی قبلی برای غائله گلستان هفتم

دومین جلسه رسیدگی به اتهامات راننده اتوبوس مرگ در خیابان پاسداران، دیروز در دادگاه کیفری یک استان تهران در حالی برگزار شد که متهم پرونده برای خودش وکیل تعیینی مشخص کرد تا از وی دفاع کند.همین موضوع باعث شد ادامه جلسه دادگاه به یکشنبه هفته آینده موکول شود.

به گزارش جامجم، دومین جلسه رسیدگی به اتهامات محمد ثلاث که متهم است سیام بهمن امسال با نشستن پشت فرمان اتوبوس و حمله به ماموران نیروی انتظامی موجب شهادت سه نفر از ماموران به نامهای سرباز وظیفه رضا مرادی، گروهبان یکم کادر رضا امامی و گروهبان یکم کادر محمدعلی بایرامی شده، دیروز به ریاست قاضی محمدی کشکولی و با حضور دو قاضی مستشار برگزار شد. در این جلسه نیز مانند روز قبل اولیای دم، نماینده حقوقی ناجا، نماینده دادستان و وکیل تسخیری متهم حضور داشتند.

در ابتدای جلسه رئیس دادگاه گفت: اکنون که در آستانه شنیدن آخرین دفاعیات متهم هستیم وی آقای اشرفزاده را به عنوان وکیل تعیینی مقرر کرده و دادگاه هم با این موضوع موافقت کرده است. وی از از وکیل تعیینی متهم خواست از موکلش دفاع کند.

این وکیل دادگستری وقتی روبهروی قضات ایستاد گفت: من برای دفاع از موکلم نیاز به مطالعه پرونده دارم.از این رو وقت میخواهم تا در فرصتی پرونده را مطالعه کنم.

در ادامه قاضی محمدی کشکولی رو به محمد شهریاری، معاون دادستان و سرپرست دادسرای جنایی تهران گفت: اگر مطلب جدیدی دارید، ارائه کنید.

قاضی شهریاری در جایگاه ایستاد و گفت: بسیار سادهلوحانه است ادعای متهم مبنی بر عصبانیت آنی وی را بپذیریم. درهمان شب دو دستگاه خودرو به ماموران حمله کردند و آنها را مورد ضرب و جرح قرار دادند. یک خودروی سمند نیز در خیابان گلستان هفتم تعدادی از ماموران را مجروح کرد که متهمان آن بازداشت شدند. این موضوع نشان میدهد ساماندهی قبلی در این ماجرا وجود داشته و متهم حاضر و دیگر متهمان به عمد به سمت ماموران حمله کردهاند.

وی ادامه داد: اتوبوس به مدت 15 شب در محل پارک بوده، متهم صندلیها را جمع کرده و این موضوع نشان میدهد از قبل برای این حمله ساماندهی وجود داشته که در این رابطه تحقیقات انجام و در مرجع دیگری به آن رسیدگی میشود.

قاضی شهریاری گفت: متهم در اظهاراتش عنوان کرده است جلوی خود را نمیدیده اما در فیلم روشن است وی در خیابان گلستان هفتم ابتدا به سمت راست میرود بعد فرمان را به سمت چپ میچرخاند و سپس مستقیم حرکت میکند. این یعنی متهم متوجه بوده چه عملی انجام میدهد و چه هدفی را دنبال میکند. وی تنها کسی است که گواهینامه پایه یک دارد و رانندگی اتوبوس را انجام داده است. پس به نظر میرسد این تهاجم وی فقط از روی عصبانیت نبوده است.

قاضی شهریاری افزود: متهم گفته عضو هیچ فرقهای نیست درحالی که از دراویش است و در اعترافاتش گفته تشکیلاتی دارند و عضویتش در آن محرز است که پرونده مجزا در این خصوص در دادسرا تشکیل شده است. همچنین متهم از سلامت روانی کامل برخوردار است و این موضوع را پزشکی قانونی هم تائید کرده است. از این رو من هم مانند اولیای دم برای وی تقاضای قصاص و به خاطر اخلال در نظم عمومی نیز تقاضای مجازات دارم.

سپس نماینده حقوقی ناجا روبهروی قضات ایستاد و با اشاره به متهم گفت: این مرد عمدا با اتوبوس به ماموران حمله کرد و سه نفر از آنها را به شهادت رساند. وی مدعی است به خاطر عصبانیت متوجه عملی که مرتکب شده نبوده، اما این موضوع دروغ است. او در جلسه قبلی گفت وظیفه پلیس ایجاد امنیت است.این موضوعی صحیح است. اما پلیس 19 روز با دراویش معترض مذاکره کرده بود.

در پایان جلسه با توجه به درخواست وکیل تعیینی متهم برای مطالعه پرونده، دادگاه ادامه جلسه را به روز یکشنبه هفته آینده موکول کرد.