مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3214494409647340867
روایت

در چارچوب قانون

من مسئولیت مدیرکلی دفتر موسیقی را در اواخر سال 92 پذیرفتم و مشغول کار در این دفتر شدم. وقتی دقت کردیم دیدیم تک آهنگ جدی شده و به‌عنوان یک پای موسیقی در جامعه فعال است، جالب این‌که طبق بررسی‌های انجام شده به این نتیجه جالب رسیدیم که در یک سال حدود 5000 تک آهنگ بدون مجوز منتشر شده است. در این میان فعالان مجاز و غیرمجاز هم خواه‌ناخواه تک آهنگ منتشر کرده بودند.

این افراد تصور میکردند ما در دفتر موسیقی فقط به آلبومها مجوز میدهیم و از سوی دیگر تصور نمیکردند بتوانند با سرعت بالا و بدون کهنه شدن کارشان از دفتر موسیقی مجوز بگیرند. وقتی هم ما ساز و کار قانونی برای این کار ایجاد کردیم و از آنها خواستیم برای انتشار تک آهنگهایشان مجوز دریافت کنند، همین نگرانیها را داشتند. اما خیلی زود موضوع حل شد و دیدند میتوانند به صورت قانونی در این عرصه فعالیت کنند و مالکیت معنوی اثرشان را هم به شکل قانونی داشته باشند. به همین دلیل هم استقبال کردند و حالا میبینیم آمارها رشد خیلی بالای انتشار تک آهنگ را در ایران نشان میدهند.

طبعا اگر در هر مسیری مدیران مسائل اصلی را بهدقت رصد کرده و البته بتوانند برای آن راهکار قانونی درستی ارائه کنند، هنرمندانی که قصد فعالیت مجاز و در چارچوب قانون را دارند، از آن تبعیت میکنند. تبعیتی که به نفع خودشان، جامعه و مدیریت شرایط تمام خواهد شد.

پیروز ارجمند

آهنگساز و مدیرسابق دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی