مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3214150240867559240
پول دیجیتال

چین به‌دنبال حذف پول نقد از چرخه مالی است

چین از کشورهایی است که قاطعانه با عرضه و داد و ستد ارزهای رمزپایه مخالفت کرده، اما این مساله به معنی پشت کردن اژدهای زرد به پول دیجیتال نیست.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از بلومبرگ، ژو ژیااوچان، رئیس بانک خلق چین (PBOC) روز گذشته در کنفرانسی در پکن اعلام کرد پول نقد در نهایت به کلی از چرخه مالی این کشور حذف خواهد شد. وی افزود: ارز دیجیتال ارزانتر بوده و روشهای پرداخت مناسبتری دارد و پیگیری آن نیز سادهتر است؛ به همین دلیل این کشور بهدنبال حرکت در این مسیر است. از سوی دیگر، ژیااوچان تاکید کرد که ارزهای رمز پایه بیش از اینکه در حوزه پرداخت کارایی داشته باشد بهعنوان یک سرمایهگذاری مخاطرهآمیز مورد استفاده قرار گرفته و به همین خاطر هیچ خدمتی به این کشور نخواهد کرد. او که در آستانه بازنشستگی قرار دارد، گفت: باید از اشتباهات بزرگ و غیرقابل جبران همچون ایجاد محصولاتی که توهم یکشبه ثروتمند شدن را برای مردم ایجاد کند اجتناب کنیم.

از سخنان این مقام بلند پایه چنین برمی آید که چین به توسعه ارزهای مجازی علاقهای ندارد، اما وی در مهرماه سال جاری مدعی شد که توسعه الگوریتمهای مورد نیاز برای توسعه ارز رمزپایه چینی با موفقیت به پایان رسیده و بسیاری از متخصصان و مقامات از توسعه آن استقبال کردهاند.

چین، زمانی مرکز تبادل ارزهای رمزپایه از قبیل بیت کوین به شمار میرفت، اما در شهریور استفاده از پول مجازی بیت کوین و سرمایهگذاری از طریق آن در این کشور ممنوع شد؛ با این حال هنوز هم به لطف محبوبیت پلتفرمهای توسعه یافته توسط هلدینگهای «علی بابا» و «تنسنت» در صدر پرداختهای دیجیتال دنیا قرار دارد.

برخلاف رئیس بانک خلق چین، چند روز قبل بانک مرکزی سوئد هشدار داده بود که روند سریع حذف پول نقد در این کشور به عدمیکپارچگی زیرساختهای لازم برای استفاده از سکه و اسکناس منجر شده و کارایی و امنیت سیستم مالی را تضعیف میکند.