مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3211870731986645399

راهنمای 4گانه برای 4شنبه آخر سال

چند سالی است با پیدا شدن سر و کله ترقه‌ها و وسایل آتش‌بازی جدید، شکل و شمایل آیین چهارشنبه‌سوری نه‌تنها تغییر کرده، بلکه شبی تحت عنوان چهارشنبه‌سوزی به وجود آمده که خنده از لب می‌برد و آغازی برای غم‌ها و مصائب است.

حالا والدین بیش از پیش نگران فرزندانشان هستند و از ماه‌ها قبل در دلهره و استرس این شب به سر می‌برند، البته نگرانی به‌تنهایی کافی نیست، کاستن از مخاطرات نوظهور این جشن با آگاهی و همت والدین میسر است. تامین امنیت کودکان نیازمند صبوری، حوصله، غایت‌اندیشی و برنامه‌ریزی است. برای افزایش ضریب امنیت فرزندانتان در چهارشنبه‌سوری امسال ما برای شما چند پیشنهاد داریم.

شادی را تعریف کنید

عدم آشنایی با هیجانات و ناآگاهی از شیوه‌های صحیح ابراز آن یکی از مهم‌ترین عواملی است که نه‌تنها کودکان بلکه برخی از بزرگ‌ترها را نیز با آسیب‌های متعددی مواجهه می‌کند. بسیاری از کودکان و نوجوانان صرفا به نیت خوشی و شادمانی ممکن است وسایل آتش‌زا را به سمت دیگران پرتاب کنند و از ترسی که در آنها ایجاد می‌کنند احساس شعف و قدرت کنند، این احساس شادی تعریف‌نشده، نشان از احوالات جوانانی دارد که در میان هیجانات مختلف خود سرگردان و سردرگم هستند. آشنایی با هیجانات و شیوه‌های ابراز هیجان یکی از اصول مهم تربیتی است و والدین آگاه و فهیم باید برای آموزش این مهم به فرزندانشان از هر فرصتی استفاده کنند و بی‌تردید چهارشنبه‌سوری یکی از آن ایامی است که می‌توانید معنای دقیق شادی را به فرزندتان بیاموزید و به او نشان دهید رفتارهایی که باعث ایجاد خطر و مزاحمت برای دیگران و یا آسیب آنها و خودشان می‌شود، شادی محسوب نمی‌شوند.

چهارشنبه‌ سوری را بشناسید

درباره فلسفه چهارشنبه‌سوری، آداب و رسوم، چرایی و چگونگی انجام آن اطلاعات کسب کنید و فرزندتان را نیز نسبت به این موضوع آگاه نمایید؛ به آنها توضیح دهید که اصل برنامه چهارشنبه‌سوری فراتر از ایجاد سر و صدا و آتش‌بازی‌های مهیب و خطرناک است. خداحافظی با زمستان، شادی، دور هم بودن، پیشکش کردن هدیه، فراموش کردن غم‌ها و آمادگی برای حضور در سالی جدید و ... از جمله مهم‌ترین دلایل این سنت و آیین زیبای ایرانی است.

قانون‌گذاری و نظارت؛ دو اصل مهم

درباره انجام مراسم چهارشنبه‌سوری با فرزندتان صحبت کنید و ضمن گفت‌وگو، همگام با هم، قوانینی را نیز لحاظ کنید، قوانینی در این باب که مجاز است چه وسایل و اسبابی را برای شادی آن شب فراهم کند؛ با چه کسی به خرید برود؛ از چه کسی خریداری کند، در چه جمع‌هایی باید حضور یابد و یا با چه کسانی شادی آن شبش را سهیم شود و...

نظارت دومین اصل مهم است، اغلب به والدین توصیه می‌شود به‌صورت غیرمستقیم رفتار فرزندانشان را مورد توجه و نظارت قرار دهند، اما درباره برنامه چهارشنبه‌سوری نظارت باید به‌طور مستقیم، علنی و همراه با هشدارها باشد.

شما الگویید

چنانچه فرزند شما خواهان بجا آوردن آداب چهارشنبه‌سوری است؛ پس بهتر است او را از انجام این کار منع نکنید بلکه همراه و همگام او باشید. با برنامه‌ریزی پیش بروید و برای اجرای مراسم این شب از محیط‌های مخاطره‌آمیز دوری کنید و از قبل مکان‌های بی‌خطر را شناسایی کنید، بهتر است با چند خانواده دیگر که ترجیحاً فرزندی همسن فرزند شما دارند هماهنگ شوید و ترتیب یک دورهمی دوستانه را بدهید.یادتان باشد تا شما عامل به عمل باشید، هرگز نباید انتظار رفتار صحیحی از فرزندتان داشته باشید چه بسا آنها به تقلید از رفتار‌های شما، اعمال امروز و فردایشان را هماهنگ و تنظیم می‌کنند.

نسرین صفری - روان‌شناس بالینی