مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3181218880067337292

اعتراض حشد الشعبی به ادامه حضور نیروهای آمریکایی در عراق

یک نماینده پارلمان عراق می‌گوید دست کم 35 تا 40 هزار نظامی آمریکایی در صلاح الدین، الانبار، کرکوک و نینوا حضور دارند. گروه‌های شیعه عراق بخصوص نیروهای حشد الشعبی ضمن اعلام مخالفت خود با حضور نظامیان آمریکایی در عراق خواستار خروج هرچه سریعتر آنها هستند.

به گزارش شبکه دجله، «هیثم الجبوری» نماینده پارلمان عراق در گفتوگویی تلویزیونی اعلام کرد بیش از 35 تا 40 هزار نظامی آمریکایی در عراق حضور دارند. وی در پاسخ به مجری برنامه «المناوره» که این افراد مستشارهای نظامی هستند، گفت با دلیل و به صورت قاطع میتوانم بگویم که بیش از 35 تا 40 هزار سرباز آمریکایی در استانهای صلاح الدین، الانبار، کرکوک و نینوا حضور دارند.

پیشتر دولت عراق اعلام کرده بود با توجه به عبور از مرحله داعش، نیروهای آمریکایی موجود در خاک عراق بتدریج این کشور را ترک خواهند کرد. بعضی گزارشها نیز نشان میداد روند انتقال نظامیان آمریکایی به افغانستان آغاز شده است. با این حال روز دوشنبه قیس الخزعلی، دبیرکل عصائب اهل الحق عراق به آمریکاییها هشدار داد اگر نیروهای خود را از عراق خارج نکنند، با آنها مقابله نظامی خواهد شد.

درهمین رابطه «گردانهای حزبا...» عراق میگویند اطلاعاتشان نشان میدهد آمریکاییها ده پایگاه نظامی در عراق داشته و حتی قصد دارند یک پایگاه دیگر نیز در این کشور احداث کنند. احمد محیی، سخنگوی گردانهای حزبا... عراق با بیان این مطلب افزود: آمریکاییها فکر احداث پایگاههای دیگری را در سر میپرورانند. وی تصریح کرد، به دلیل پنهانکاری دولت، آمار دقیقی از میزان حضور آمریکاییها در عراق یا آمار نهایی از تعداد پایگاههای آمریکا در عراق وجود ندارد. تنها اطلاعاتی که در این باره هست این که آمریکا پنج پایگاه اصلی در عراق از جمله «الحبانیه» و «عین اسد» و پنج پایگاه دیگر در کردستان دارد. گردانهای حزبا... از دولت و پارلمان میخواهند مقابل اقدامات مشکوک آمریکاییها و جنایت اخیرشان در البغدادی، صبر آنها را محک نزنند.

از سوی دیگر، کریم النوری یکی از فرماندهان حشد الشعبی اعلام کرد درخواست برخی جریانهای سیاسی برای استقرار نظامیان آمریکایی در شهرهای سنینشین عراق به معنای قانونی کردن اشغال خاک عراق است. وی تأکید کرد جریانها و احزاب سیاسی حق ندارند در خصوص تحرک نیروهای مسلح عراق تصمیم گیری کنند یا درخواستی برای انتقال نیروهای خارجی به مناطقی از خاک عراق داشته باشند، زیرا این مسأله فقط به فرمانده کل نیروهای مسلح یعنی «حیدر العبادی» مربوط میشود.

پیشتر روزنامه الاخبار گزارش داده بود «اتحاد قوای عراقی» (اتحاد القوی العراقیه) تصمیم دارد طی درخواستی رسمی از آمریکاییها بخواهد مسئولیت تأمین امنیت انتخابات در استانهای سنی نشین عراق را برعهده بگیرند و به جای نیروهای حشد الشعبی نیروهای مبارزه با تروریسم در این استانها مستقر شوند.