مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3181004302825708059

پارگی رباط صلیبی قدامی شایع ترین آسیب رباطی زانو

پارگی رباط صلیبی قدامی (ای سی ال)، شایع‌ترین آسیب‌دیدگی رباطی زانو بخصوص در ورزشکارانی مانند فوتبالیست‌ها، والیبالیست‌ها، بسکتبالیست‌ها و افرادی است که اسکی می‌کنند یا آنها که ورزش‌های پرجنب و جوش دارند.

دکتر حمیدرضا یزدی اظهار کرد: اگر این رباط آسیب ببیند، طبیعتا مفصل دچار اختلال حرکتی و ناپایداری میشود. یکی از شایعترین رباطهای زانو که معمولا دچار آسیب میشود، رباط صلیبی قدامی (ای سی ال) است که ورزشکاران آن را بخوبی میشناسند.

وی گفت: این بیماری منجر به خالی کردن زانو و ناپایداری در زانو میشود و بتدریج با گذر زمان، آسیبهای ثانویه اتفاق میافتد که میتواند شامل پارگیهای مینیسک، آسیب سایر رباطهای زانو و همچنین احتمال آسیب غضروف باشد که ماحصل اینها منجر به آرتروز زودرس میشود.

یزدی با اشاره به پیشرفتهای حاصل در درمان بیماریهای زانو افزود: امروزه بخصوص با توجه به پیشرفتهایی که در زمینه جراحی و درمان آسیبهای رباط صلیبی قدامی داریم، باید وقتی فردی دچار این آسیبها میشود، تشخیص صحیح داده و سریع درمان آغاز شود.ثابت شده افرادی که دچار آسیب رباط صلیبی میشوند، در سنین پایین تری به آرتروز مبتلا میشوند، بنابراین با درمان جراحی این رباط میتوان احتمال آسیبهای ثانویه را کم کرد و سن شروع آرتروز را به تاخیر انداخت و در نتیجه احتمال آسیبهای ثانویه را کمتر کرد. / جامجم