مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3180930743078408947

احیای هنر نمدمالی بوانات

هنر نمدمالی شهرستان بوانات در استان فارس احیاء و کارگاه آن توسط فرماندار، بخشدار مرکزی و تعدادی از مسئولان شهرستان در روستای فخرآباد افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، حسین پور اسد مسئول میراث فرهنگی شهرستان بوانات، پیرو بررسیهای به عمل آمده در جهت شناسایی و احیا رشتههای منسوخ شده و فراموش شده صنایع دستی شهرستان، رشتههای نمدمالی،گلیم بافی،قاشق تراشی و شربت خوری چوبی ، رویه دوزی و گیوه تا کنون شناسایی شده اند که با پیگیریهای انجام شده رشتههای نمد مالی، گلیم بافی و عقیق تراشی در این شهرستان احیاء شد و مراحل احیاء رشتههای قاشق تراشی و شربت خوری چوبی ، رویه دوزی گیوه در دست اقدام است.

در مدت زمانی نه چندان دور، شغل و حرفه نمدمالی یکی از رایج ترین کسب وکار دربین مردمان شهرستان بوانات بود. هنر نمدمالی شهرستان بوانات که قدمتی حدود 100 ساله دارد و عمدتا در روستای فخرآباد انجام میشده است از 20 سال پیش به دست فراموشی سپرده شده بود.

نمد ساده ترین نوع کف پوش است و ساخت آن احتیاج به دستگاه خاصی دارند. در نمد مالی در واقع از خاصیت طبیعی پشم که عبارت از در هم پیچیدن الیاف آن بر اثر رطوبت و فشار است استفاده میشود. احتمال دارد که اولین بار بافندگانی که الیاف پشمی خود را شسته و برای گرفتن رطوبت آن با چوبدستی ضربههایی به پشم میزده اند، موفق به کشف این خصوصیت پشم و در نتیجه موفق به بوجود آوردن صنعت نمدمالی شده باشند.

نمدهای تولیدی در سطح شهروروستا، رازی سر به مهر دارد که با شکلها و رنگهای برگرفته از طبیعت، بخشی از فرهنگ هنرهای عامیانه ما را تشکیل میدهند. دستمایه ای که نقشهای رنگارنگ طبیعی جلوه ای از طبیعت زیبا را با نقوش ساده و صمیمی به بینندگان نشان میدهد.

نمدمالی در مناطق روستایی وشهری بوانات رواج بسیار خوبی داشت وطرح و نقوش نمدهای این منطقه از بی نظیرترین نقوش از جهات تنوع و تعدد در هنرهای سنتی کشور به شمار می رود.

نمد در زمانهای قدیم در شهرستان بوانات به عنوان لباس، کلاه، و زیرانداز به کار میرفته و در شرایطی سخت تولید میشده است. تهیه و ساخت نمد در بوانات همچنان به صورت سنتی صورت میگرفت و هنرمندان واساتید بواناتی با نقش و نگار و دستان توانمند و هنرمندانه خود بدان روح تازهای میبخشیدند.

از خواص نمد میتوان گفت که رطوبت را از خود عبور نمیدهد و عایق بسیار مناسبی برای سرما و گرما است. نمد از استحکام قابل ملاحظهای برخوردار است و عمر زیادی میکند. ابزار کار و مواد اولیه برای تهیه آن ساده، محدود و قابل دسترس است. نمد خاصیت ایمنی بخشی (محافظتی) قابل توجهی دارد، چون که نیش گزندگان و چنگ و دندان درندگان در آن کارساز نیست.