مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3180920363778586694

تالاب لپو جان دوباره گرفت

اجرای مرحله اول طرح لایروبی تالاب لپو در دهستان زاغمرز در شهرستان بهشهر که تابستان امسال به دلیل کاهش بارندگی خشک شد، جان دوباره به این تالاب داد.

به گزارش ایرنا، بنابر آمار هواشناسی مازندران میزان بارندگی در استان در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال پیش حدود 53 درصد و در مقایسه با دوره بلند مدت 30 ساله هم 38 درصد کاهش یافت.

در نیمه نخست امسال در مازندران 146 میلی متر بارندگی ثبت شد ، در حالی که میزان بارندگی نیمه نخست سال 95 در مازندران 302 میلی متر بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران گفت که برای اجرای فاز اول طرح لایروبی تالاب لپو که به بهره برداری رسید 10 میلیارد ریال اعتبار هزینه شد.

محمد ابراهیم یخکشی حجم مخزن لپو را با اجرای طرح لایروبی حدود 30 هکتار و ظرفیت آبگیری آن را افزون بر 9 میلیون متر مکعب اعلام کرد.

وی افزود: هم اکنون مخزن آبی لپو قادر به تامین آب حدود 3 هزار هکتار از اراضی 11 روستای منطقه است.مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران مزیت زیست محیطی این طرح را تامین ذخیره غذایی مناسب برای پرندگان مهاجر و جلوگیری از پیشروی شوری آب خزر به منابع زیرزمینی دانست.

تالاب لپو متشکل از سه تالاب کنار هم شامل لپو ، شیرخان لپو و پلنگان در یک کیلومتری جنوب دریای خزر و غرب تالاب بینالمللی میانکاله است که مردم محلی به همه آنها لپو میگویند.لپو در زبان محلی مازندرانی از دو کلمه ‹ لپ ‹ به معنای پهن و ‹ او ‹ به معنای آب تشکیل شده است . نام لپو به خاطر راکد و آرام بودن آب این تالابها بر آنها گذاشته شد و به همین دلیل هم برخی از مردم محلی از این تالابها با عنوان مرداب هم یاد میکنند.

وسعت مجموعه تالاب لپو که در دهستان میانکاله بخش مرکزی شهرستان بهشهر واقع است ، بیش از 600 هکتار برآورد شده است.

این تالابها براساس گزارشهای رسمی محیط زیست مازندران به همراه تالاب میانکاله در کنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بین المللی ثبت شد.