مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3180901768052552189

شوک واردات به قیمت برنج

آیا درست است زمانی که کشاورز به رویای فروش محصول خود دل می‌بندد بدون توجه به این مهم زمینه فروش برنج‌های خارجی در بازار فراهم شود و تولیدکننده داخلی سرگردان شود و در پایان چاره‌ای جز فروش محصول با پایین‌ترین قیمت نداشته باشد؟

به گزارش فارس، کشاورزان مازندران برای تولید از هیچ تلاشی فروگذار نیستند و تقریباً میتوان گفت بهصورت شبانهروزی در شالیزارها حضور دارند و حتی لحظهای از کار و تلاش غافل نمیشوند.

با وجود تلاشهای شبانهروزی هر ساله، اما شالیکاران با مشکلاتی در زمینه فروش محصولات مواجه میشوند؛ محصولاتی که حاصل رنج و تلاش شبانهروزی و عرق ریختن در شالیزارها است ولی در زمان برداشت با پایینترین قیمت به فروش میرسد.

با آغاز فصل برداشت، کشاورزان مجبور هستند بهدلیل مشکلات مالی بخشی از محصولات خود را به فروش برسانند تا بتوانند هزینههای تولید و برداشت و بدهیهای خود را پرداخت کنند که با توجه به عرضه محصولات بیش از نیاز به بازار با کاهش قیمت مواجه میشوند، به همین دلیل بخشی از محصول را نگه میدارند تا در زمانیکه وضعیت بازار قدری مطلوبتر شد به بازار عرضه کنند ولی در این زمان با واردات برنجهای خارجی تمام امید آنان ناامید شده و مجبور هستند بهدلیل تأمین معاش، محصول خود را باز هم با قیمتی پایین به فروش برسانند.

موضوعی که زمینه یأس و ناامیدی برنجکاران مازندران را فراهم میکند است که چرا باید رنج و تلاش شبانهروزی آنان بیپاسخ بماند و چرا باید دغدغه فروش داشته باشند، آیا نباید تفاوتی بین برنج محلی مازندران با برنجهای دانه بلند خارجی باشد بهراستی عطر و طعم برنج محلی مازندران با برنجهای خارجی برابری میکند؟!

کشاورزان مازندران انتظار زیاد و نابجایی ندارند آنها دغدغه فروش دارند و دلشان میخواهد محصولی را که در سرما و گرما برای آن رنج کشیدند را با قیمتی مطلوب و بحقش به فروش برسانند، ولی اکنون با گذشت سالها از این موضوع همچنان در زمان برداشت و زمانی که کشاورز قرار است محصول خود را به فروش برساند ورود برنجهای خارجی بر تمام آرزوها و رویاهای برنجکاران خط میکشد.

آیا درست است زمانی که کشاورز به رویای فروش محصول خود دل میبندد بدون توجه به این مهم زمینه فروش برنجهای خارجی در بازار فراهم شود و تولیدکننده داخلی سرگردان شود و در پایان چارهای جزو فروش محصول با پایینترین قیمت نداشته باشد.

دبیر انجمن برنج ایران اظهار کرد: نابسامانی حدود دو ماه گذشته در بازار برنج کشور پیش آمده؛ در شرایطی که تولید برنج امسال در کشور 2 میلیون و 250 هزار تن بوده مقرر شد 750 هزار تن کسری نیاز وارد شود ولی یکمیلیون و 50 هزار تن واردات صورت گرفت یعنی 300 هزار تن بیش از نیاز وارد شده است.

جمیل علیزاده شایق بیان کرد: در ماههای آبان و آذر ماه وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد واردات برنج از اول بهمن ماه تا اول تیر ماه آزاد باشد در تمام دهها سال گذشته برنج در این زمان اعلام شده وارد میشد همیشه بحث داشتیم بهتر است گفته شود برنج چه تاریخی وارد نشود تا جلوی واردات را گرفته و آرامش را به کشاورزان هدیه دهیم.

وی ادامه داد: بعد از دهها سال زمانی که واردات انجام میشد و هیچگاه اعلام نمیشد اعلام این زمان قلقلکی برای کشاورز بوده و تصورمان این نیست این کار سهوی باشد، این کار را گروهی انجام دادند که قصد تحریک کشاورز را داشتند که با این کار دومین شوک به کشاورز وارد شد.