مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3180027192719427365

ایجاد 40نیروگاه مقیاس کوچک و همسو با محیط زیست در مازندران و گلستان

رویکرد زیست‌محیطی دولت تدبیر و امید در تولید انرژی پاک برق در استان‌های شمالی به نیروگاه‌های مقیاس کوچک سوق پیدا کرده است، به‌طوری‌که براساس مطالعات انجام شده تا سال 1403برای تامین یکهزار مگاوات برق 40 نیروگاه 25مگاواتی باید در این استان‌ها ایجاد شود.

مدیرطرح تولید پراکنده شرکت برق منطقهای مازندران و گلستان دراین باره به ایرنا گفت : وزارت نیرو در راستای اصل 44 خصوصیسازی و کاهش تصدیگری دولت و همچنین تعهد جمهوری اسلامی در مورد کاهش گازهای گلخانهای، به تولید برق در مقیاس نیروگاههای کوچک روی آورده و آنرا به بخش خصوصی واگذار میکند.

ذاکریفرد با بیان اینکه بر اساس مطالعات انجام شده تا سال 1403 هزار مگاوات برق از طریق 40 نیروگاه کوچک به مقدار تولید این انرژی در این استانها اضافه میشود، گفت: در حال حاضر سه نیروگاه 25مگاواتی ، یک نیروگاه هشت مگاواتی و سه نیروگاه زیر پنج مگاواتی در استان مازندران فعال است.

وی با اشاره به اینکه پس از برجام قرارداد سرمایهگذاری خارجی برای ساخت ده نیروگاه 25 مگاواتی در استان مازندران امضا و اجرایی شده است، افزود: میزان سرمایهگذاری خارجی برای ایجاد این نیروگاهها 150 میلیون دلار است.

مدیر طرح تولید پراکنده شرکت برق منطقهای مازندران و گلستان با اشاره به اینکه قرارداد ساخت این نیروگاهها با سرمایهگذارانی از کشورهای کانادا، آلمان، کرهجنوبی، چین و مالزی بسته شده است، یادآور شد اکنون سه قطعه زمین در سه نقطه از شهرستان بابل و آمل برای ایجاد چهار نیروگاه 25 مگاواتی به شرکتهای کانادایی تحویل شده است. همچنین امکانات و تجهیزات مورد نیاز دو نیروگاه 25 مگاواتی که قرار است در یک قطعه زمین در شهرستان آمل کنار هم ایجاد شود، در حال ارسال به منطقه است.

به گفته این مسئول، همین امکانات نیز برای دو نیروگاه 25مگاواتی در دو نقطه از زمین خریداری شده در بابل در حال حمل است.

مدیرطرح تولید پراکنده شرکت برق منطقهای مازندران و گلستان تصریح کرد: قرارداد ایجاد شش نیروگاه 25 مگاواتی دیگر نیز با سه شرکت کره ای، مالزیایی و آلمانی در شهرهای نشتارود، محمودآباد، نور، دابودشت، رویان و سرخرود منعقد شده است.