مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3179966226384358187

کارشکنی‌های آمریکا در روند آشتی 2 کره

در شرایطی که آمریکا از بهبود روابط دو کره نگران است، کره‌شمالی تاکید دارد دو کره باید مراقب کارشکنی‌های آمریکا باشند و از فرآیند تقویت مناسبات حفاظت کنند. این درحالی است که مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا در اظهاراتی جدید می‌گوید آمریکا بدون هیچ پیش‌شرطی حاضر به مذاکره مستقیم با کره‌شمالی است. طی روزهای گذشته دو کره گام‌های مثبت و مهمی در جهت ترمیم روابط فیمابین برداشتند. این مساله از آنجا که بدون دخالت آمریکایی‌ها صورت می‌گرفت با واکنش‌های منفی مقامات واشنگتن مواجه شد .

به گزارش ایرنا از روزنامه گلوبال تایمز چین، مایک پنس معاون رئیسجمهور آمریکا پیش از خروج از کرهجنوبی گفت کشورش به دنبال اعمال تحریمهای فلجکننده علیه کرهشمالی است. او حتی در جریان ضیافتی که «مون جائه این» رئیسجمهور کرهجنوبی ترتیب داده بود، حاضر نشد دیدار و ملاقات و مصافحهای با هیات کرهشمالی داشته باشد.

رسانههای گروهی منطقه گزارش کردهاند بهبود روابط دو کره بشدت باعث نگرانی آمریکا شده است و این کشور در روزهای گذشته بارها تاکید کرده اجازه نمیدهد اتحاد نظامیاش با کرهجنوبی متزلزل شود. خبرگزاری کرهشمالی دیروز در گزارشی اعلام کرد مون جائه این رئیسجمهور کرهجنوبی و هیات کرهشمالی در هفته جاری در کاخ آبی کره، مذاکرات بسیار صادقانه و سازندهای داشتند و باید از این رهیافت حراست شود. اخیرا رئیسجمهور کرهجنوبی از دعوتنامه رهبر کرهشمالی برای سفر به آن کشور و اعزام یک هیات بلندپایه برای بازیهای المپیک زمستانی کره بسیار تقدیر و ابراز خرسندی کرده بود. رسانههای گروهی درباره جزئیات نامه رهبر کرهشمالی مطلبی منتشر نکردهاند، اما گلوبال تایمز چین مینویسد که احتمالا مساله دیدار سران دو کره در آینده نزدیک در پیونگیانگ در آن مطرح شده است. «کیم یونگ نام» مرد شماره دو و رئیس مجلس عالی کرهشمالی در این ملاقات در کرهجنوبی گفته بود دو کشور بتدریج میتوانند بر مشکلات فائق آیند و روابط را بهبود بخشند و همزمان رئیسجمهور کرهجنوبی از برداشتن گامهای تدریجی در این زمینه خبر داده است.

مایک پنس در آخرین اظهاراتش پیرامون روابط دو کره در گفتوگو با روزنامه واشنگتنپست گفت کشورش آماده هر گونه مذاکره احتمالی با مقامات کرهشمالی است. به گفته وی دولت ترامپ در هر حال از هر گونه راهحل دیپلماتیک ممکن، استقبال میکند. این در حالی است که طی یک سال اخیر دولت ترامپ شدیدترین مواضع را در قبال کرهشمالی اتخاذ کرده و در برخی موارد نیز تهدید به واکنش نظامی در قبال آزمایشهای موشکی پیونگیانگ کرده است.