مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3179836549652791686

کاهش 8 درصدی سرقت خودرو

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا از کاهش 8 درصدی سرقت خودرو در ده ماهه امسال خبر داد و گفت: استاندارد‌سازی شرکت‌های خودروساز به منظور ارتقای ایمنی بویژه در خودروهای مونتاژ جدید از برنامه‌های مهم آینده پلیس آگاهی است.

سرهنگ رضا موذن، افزود: بالابردن سطح علمی و آموزشی کارکنان مبارزه با سرقت پلیس آگاهی سراسر کشور و همچنین موضوع ارتقای ایمنی قطعات خودرو به منظور مقابله با سرقت در قرارگاه مبارزه با سرقت مطرح و پس از پیگیری، مورد تصویب و در دستورکار رئیس پلیس آگاهی ناجا قرار گرفت.

وی با اشاره به افزایش سرقت قطعات خودرو در همین مدت گفت: سرقت قطعات خودرو جزو سهلالوصولترین و راحتترین کار سارقان است که نیاز به آموزش خاصی ندارد و بیشتر در ساعات پایانی شب و عمدتا توسط سابقه دارها انجام میشود که لازم است در این رابطه سایر سازمانها برای کاهش آن مشارکت داشته باشند، علاوه بر اینکه هوشیاری مردم بسیار موثر و پیشگیرانه است. وی به همکاری نیروی انتظامی، وزارت صنعت، خودروسازان، بیمه مرکزی و سازمان استاندارد برای افزایش قابلیت و پیجویی و شناسایی خودروهایی که ارکان آنها مخدوش شده، اشاره کرد.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا به دغدغه اصلی این پلیس اشاره کرد و گفت: استانداردهای خاصی که برای همه خودروسازان تعریف شده باشد، وجود ندارد به طوری که هر شرکتی به سلیقه خود و با تاسی از شرکت مادر، به نصب سامانههای ضد سرقت اقدام میکند.

معاون مبارزه با سرقت آگاهی ادامه داد: استانداردسازی شرکتها به منظور ارتقای ایمنی بویژه در خودروهای مونتاژ جدید از برنامههای مهم آینده پلیس آگاهی است.

این مقام انتظامی گفت: پیگیری موضوع از طریق وزارت صنعت و معدن در خصوص خودروهایی که از ایمنی لازم برخوردار نبوده و نیز مونتاژ هستند از دیگر برنامههای پراهمیت این بخش است. وی ادامه داد: احتمال خرید قطعات دست دوم مسروقه از کانالهای دیگر مثل سایت دیوار وجود دارد که مشکلاتی را برای مالکان به همراه خواهد داشت.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه بیمه، تجهیزات به روز و توجه به هشدارها در کاهش خسارات ناشی از سرقت بسیار تاثیر گذار است، تصریح کرد: حدود 97 درصد خودروهای مسروقه توسط پلیس کشف میشود ولی خسارات ناشی از آن اعم از مالی، روحی و روانی در برخی مواقع جبرانناپذیر است.

سرهنگ موذن، خود مراقبتی را از اصول مهم جلوگیری از سرقت عنوان کرد و گفت: سارق همواره یک گام از پلیس جلوتر است، گرچه پلیس اقدامات موثرتری داشته باشد.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا به روشهای مختلف سرقت خودرو اشاره کرد و افزود: برداشتن کلید خودرو از کمد استخرهای شنا، از جیب مشتریان در آرایشگاه، استفاده از جرثقیل به بهانه نقص فنی یا گم کردن کلید خودرو، کمین کردن مقابل مجتمعهای مسکونی، پمپ بنزین ها، مراکز خرید و به بهانه خرید خودرو در مقابل مراکز خرید و فروش ایستادن از دیگر شیوههای سرقت سارقان است که شهروندان باید مراقبت لازم را درخصوص حفاظت از اموال خود داشته باشند.