مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3179688103012133969

گواهینامه در فنلاند منسوخ می‌شود

فنلاند قصد دارد گواهینامه‌های معمول را منسوخ و به جای آن یک اپلیکیشن برای شهروندان ارائه کند. اطلاعات و عکس گواهینامه فرد در آن با توجه به اطلاعات مخازن دولتی تجدید می‌شود.

به گزارش مهر و به نقل از نیواطلس، تلفنهای هوشمند که امروزه در همه جا کاربرد دارد مجهز به اپلیکیشنهایی میشود که زندگی روزمره را جالبتر و البته سادهتر میکند.

در همین راستا سازمان ایمنی حمل ونقل فنلاند (Transport Safety Agency) قصد دارد با استفاده از این ویژگی موبایل گواهینامههای فیزیکی را منسوخ کند. این سازمان قصد دارد با استفاده از یک اپلیکیشن نسخه دیجیتال گواهینامه را برای رانندگان فراهم کند.

در فنلاند هم مانند کشورهای دیگر، گواهینامه رانندگی نه تنها شایستگی راننده برای راندن وسیله را نشان میدهد بلکه ابزاری برای شناسایی هویت فرد است. اما گواهینامههای فیزیکی طی عمر 30 سالهشان بندرت تجدید میشوند. به همین دلیل اگر عکس روی کارت با صاحب آن همخوانی نداشته باشد یا اطلاعات آن قدیمی باشد، هیچ کاربردی نخواهد داشت.

درهمین راستا شرکت HiQ سوئد و Graet Apes فنلاند نمونه اولیهای از یک اپلیکیشن موبایل طراحی کرده اند که بهطور خودکار عکس و اطلاعات فرد را با توجه به مخازن سازمانهایی مانند پلیس یا کنترل پاسپورت تجدید میکند. این اپلیکیشن بهطور آنی جریمههای کاربر را نیز یادآوری میکند.

اپلیکیشن مذکور Autoilija نام گرفته و تاکنون برای iOSعرضه شده و نسخه اندروید آن نیز در حال طراحی است. پس از دانلود این اپلیکیشن، با کمک اطلاعات ذخیره شده شهروندان فنلاندی در مخازن ملی، کاربر احراز هویت میشود.

پس از احراز هویت، اطلاعات گواهینامه رانندگی از یک سرور امن Transport Safety Agency بازیافت و در کنار آخرین عکس فرد از یک سرور دولتی دیگر قرار میگیرد. سپس کاربر با انتخاب رمزی چهار رقمی یا فناوری لمس اثر انگشت و شناسایی صورت از گواهینامه رانندگی دیجیتال خود محافظت میکند.

نمونه اولیه اپلیکیشن حاوی چند فناوری امنیتی ضد کلاهبرداری است. به عنوان مثال واترمارک پس زمینه گواهینامه رانندگی دیجیتال با حسگر ژیروسکوپ موبایل کاربر مرتبط میشود و بخشهایی مانند لوگو را متحرک میکند.