مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3141839510250781553

اختراع مبتکر خوزستانی که جان موتورسواران را نجات می‌دهد

یک نخبه خوزستانی، کلاهی ساخته که می‌تواند از کارگران در برابر تغییرات شدید جوی محافظت کند و نیز به واسطه آن موتورسواران با رغبت بیشتری از کلاه کاسکت استفاده خواهند کرد.

خلیل امیر، نخبه خوزستانی دراین باره به تسنیم گفت: این کلاه که سیستمهای سرمایشی و گرمایشی در آن تعبیه شده، وسیلهای برای حفاظت از افراد بخصوص کارگران در مقابل تغییرات شدید جوی است. برخی از کارها را حتی به دلیل گرما یا سرمای شدید نمیتوان تعطیل کرد، از اینرو در پی راهحلی بودیم که افراد را در برابر تغییرات جوی حفاظت کنیم.

وی افزود: به دلیل ماموریتهای مختلف شغلی برای ارائه خدمات برق و الکترونیکی به دکلهای دریایی، مسیر را با کشتی طی میکردم و همواره در معرض هوای بسیار گرم و شرجی آن منطقه بودم؛ بحث شرایط جوی سبب میشد راندمان کاری افراد در آن منطقه پایین بیاید. همین موضوعات بود که مرا به این فکر وا داشت که چه میشود کرد این گرما و شرجی قابل تحملتر شود و از آن سو مانع کاهش راندمان کار افراد شد. پس از مدتی به این نتیجه رسیدم اگر همراه فرد، سیستم خنککننده باشد میتوان او را در برابر تغییرات جوی حفاظت کرد.

امیر اظهار کرد: پس از یک سال کار تحقیقاتی سرانجام ایده ما به ساخت دستگاهی منجر شد که میتواند افراد را در برابر آسیب گرمای شدید یا سرمای شدید به نوعی محافظت کند، البته این دستگاه درحال حاضر فقط به سیستم سرمایشی و گرمایشی مجهز است و ما هنوز روی شکل، وزن و ابعادش کار میکنیم که به هرچه بهتر شدن نزدیک شود.

این مخترع خوزستانی گفت: همچنین در پی به دست آوردن روش و راهحلی برای حفاظت افراد در برابر پدیده گردو خاک و ریزگردها نیز هستیم. تعطیل کردن افراد در پی بروز پدیدههای جوی میتواند به اقتصاد استان آسیب بزند، درحالی که میتوان با استفاده از فناوری علاوه بر صیانت از نیروی کار از بروز چنین آسیبهایی جلوگیری کرد. امیر افزود: از سوی دیگر، یکی از دلایلی که موتورسواران در فصل تابستان از کلاه استفاده نمیکنند، سخت بودن تنفس در محیط کلاه، گرم بودن و احساس خفگی است، این کلاه برای آنها بسیار خوب است و حتی دیگر لازم نیست به آنها بگوییم کلاه به سرکنید، چراکه خود موتورسواران به این کلاه روی میآورند.