مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3141757810935209494

افزایش تنش در شمال آفریقا

سودان برای اولین بار اعلام کرد پس از فعالیت‌های نظامی دو کشور مصر و اریتره در منطقه «ساوا» در شرق این کشور، احتمال وقوع درگیری میان ارتش سودان با نیروهای این دو کشور وجود دارد.

به گزارش سایت شبکه خبری المنار، هفته گذشته پس از آن که عمر البشیر، رئیسجمهور سودان در استانهای مرزی این کشور حالت فوقالعاده اعلام کرد، خارطوم مرزهای شرقی استان کسلا با کشور اریتره را مسدود و هزاران نیروی خود را در این منطقه مستقر کرد. همچنین استاندار کسلا کمیته عالی برای بسیج نیرو در این استان تشکیل داد.

ابراهیم محمود، معاون رئیسجمهور سودان و معاون رئیس کنگره ملی حاکم گفت: رهبران حزب طی نشستی در دفتر این حزب، در پی دریافت اطلاعاتی امنیتی مبنی بر تهدیدات احتمالی مصر و اریتره در منطقه ساوا دستور استمرار تدابیر امنیتی در مرزهای شرقی سودان را صادر کردند. پیشتر گزارشهای مطبوعاتی از ورود تجهیزات نظامی مصر شامل سلاحهای جدید، خودروهای نفربر و خودروهای شاسی بلند به پایگاه نظامی ساوا در اریتره حکایت داشت. ابراهیم محمود فاش کرد، بکری حسن صالح، معاون اول رئیسجمهور سودان در نشست روز پنجشنبه رهبران حزب کنگره ملی در خصوص تهدیداتی که در برخی استانها بویژه استان کسلا از آن صحبت میشود، توضیحی را ارائه کرد. خارطوم روز پنجشنبه سفیر خود در قاهره را در پی تنشی جدید میان دو کشور فراخواند. تنشها میان دو طرف پس از جنجال رسانههای مصری و حمله شدید آنها به سودان بابت سفر رجب طیب اردوغان، رئیسجمهور ترکیه در دسامبر 2017 به خارطوم آغاز شد. / ایسنا