مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3141666062416465306
دانش روز

تجاری‌سازی نانوابزار ایرانی که پیشرفت سرطان را تشخیص می‌دهد

تشخیص مراحل مختلف سرطان از دیدگاه میزان پیشرفت آن، ‌یکی از مباحث مهم در علم پزشکی است، زیرا می‌تواند علاوه بر تشخیص به پیشگیری از آن نیز کمک شایانی کند. تشخیص انتشار سرطان به بافت‌های دیگر بدن یا به اصطلاح علمی متاستاز شدن، اهمیت ویژه‌ای در درمان این بیماری دارد. در حال حاضر روش‌های مختلفی برای تشخیص انتشار سرطان به بافت‌های دیگر بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند که اغلب کم‌دقت و زمانبر هستند.

اکنون محققان کشورمان بتازگی موفق به طراحی، ساخت و تجاریسازی دستگاهی برای بررسی انتشار سرطان به بافتهای دیگر شدهاند. به گزارش جامجم و به نقل از ستاد ویژه فناوری نانو، محققان دانشکده برق دانشگاه تهران با ساخت یک نانوابزار الکترونیکی، روشی جدید برای تشخیص انتشار سرطان به بافتهای دیگر ابداع کردهاند. محمد عبدالاحد، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، هزینه بالا و زمانبر بودن تشخیص را دو عیب اساسی روشهای رایج تشخیص متاستاز شدن سرطان دانست و گفت: روشهای رایج مورد استفاده در تشخیص متاستاز شدن سرطان از برخی شناساگرهای زیستی استفاده میکنند. این روشها علاوه بر این که گران و کند هستند، دقت بالایی نیز ندارند. اما کیت ساخته شده در این طرح، حتی حضور یک سلول سرطانی در بافت را نیز تشخیص میدهد. در چند مورد مشاهده شده که دستگاه ساختهشده نتیجه آزمون تشخیص سرطان را مثبت اعلام کرده درحالیکه روشهای رایج نتیجه را منفی اعلام کردهاند. اما با انجام آزمونهای تکمیلی مشخص شده است بیمار درگیر سرطان بوده و دستگاه ما بخوبی توانسته این موضوع را تشخیص دهد.

ساخت حسگری برای رصد معده

یک دانشمند ایرانی حسگرهایی، برای رصد باکتریهای معده ساخته و طی آزمایشها متوجه شد این عضو بدن انسان مانند یک سیستم ایمنی ثانویه عمل میکند. به گزارش جامجم و به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر کوروش کلانترزاده با کمک محققان دانشگاه RMIT در استرالیا نخستین آزمایش حسگرهایی کوچک را انجام دادند که پس از بلعیده شدن، تغییرات در سطح گازهای معده را برای بررسی سلامت این عضو رصد میکند.

این آزمایشها نشان داد احتمالا معده انسان نیز سیستم ایمنی خود را دارد که با مهاجمان خارجی مبارزه میکند. در هرحال اطلاعات از دستگاههای کوچک داخل معده افراد به موبایلهایشان ارسال میشد و محققان توانستند فرآیند هضم غذا را به طور واقعی رصد کنند. از آنجا که از هر پنج نفر، یک نفر دچار اختلال معده است، فناوری جدید به شناسایی و اجتناب از این موارد کمک زیادی میکند. از سوی دیگر محققان در این اواخر معده را مغز دوم انسان نامیدهاند. اکنون شواهد نشان میدهد این عضو به عنوان سیستم ایمنی ثانویه نیز عمل میکند. قبلا برای رصد فعالیت معده باید نمونه مدفوع آزمایش میشد یا به وسیله جراحی نمونهگیری و تحلیل باکتریهای معده انجام میشد. اما اختراع جدید ما به آن معناست که میتوان آنها را به طور واقعی رصد کرد.