مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3141560435743065493

ثبت ملی 5 اثر میراث ناملموس در استان مرکزی

رئیس گروه حفظ و احیای بناهای تاریخی اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: پنج اثر ناملموس از شهرستان‌های خمین، محلات و دلیجان هفته گذشته در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسید.

به گزارش ایرنا، اسماعیل شراهی افزود: این آثار شامل مهارت بافت قالی بند ریحان خمین، آیین علم بندان نیم ور، آش اسفندی دلیجان، باسلق و کاچی سنتی نیم ور، پس از بررسی نهایی، ثبت ملی شد.

وی ادامه داد: ثبت آثار تاریخی گویای هویت ملی مردم هر منطقه است و در دولت تدبیر و امید توجه ویژه به شناسایی و ثبت آثار ملموس و ناملموس میشود.

شراهی در ارتباط با اثر قالی بند ریحان خمین اظهارکرد: قالی بندِ ریحان به عنوان نمایی از کهن ترین اسطوره ایران همانند یک کتاب تصویری از آیینها و اسرار فراوان در قالب نمادها و علایم تصویری است.

وی افزود: بافندگان قالی بند ریحان بدون هیچ نقش و طرحی، تنها براساس آموختههای ذهنی اقدام به بافت این قالی میکنند و این هنر اصیل و کهن سینه به سینه حفظ شده و استادان قالیباف روستایی این هنر را به دختران نوآموز با شوق و ذوق آموزش میدهند.

شراهی ادامه داد: در بافت این نوع قالی، پنج تا هفت رنگ شامل قرمز در اصطلاح محلی دوغی، قرمز کم رنگ، شتری، سرمه ای، سبز، سفید و سیاه استفاده میشود.

وی در ارتباط با آش اسفندی دلیجان نیز گفت: مردم دلیجان پختن آش اسفندی در آخرین ماه زمستان را نمادی از سرآغاز تحول در طبیعت و آمادگی برای ورود به فصل بهار میدانند.

شراهی افزود: آش اسفندی یکی از آئینهای باستانی دلیجان است که به پاس شکرگزاری از نعمات خداوند، نزولات آسمانی و نوید بهار پخته میشود.

وی گفت: باسلق نوعی شیرینی مقوی و سنتی در نیم ور محلات است که برای تهیه آن از آرد گندم ، شیره انگور، شکر، زعفران، گلاب و هل استفاده میشود.

شراهی ادامه داد: برای پخت کاچی نیز از روغن محلی، آرد گندم، آرد کاچی، نبات و آب استفاده میشود.

وی در خصوص علم بندان نیم ور محلات نیز گفت: همزمان با هفتمین روز ماه محرم، آیین سنتی علم بندان در بافتهای قدیمی و سنتی محلات برگزار میشود.

وی گفت: در این آیین سنتی مردم با حضور در محل حسینیهها و امامزادهها در آیین علم بندان که همان ساخت علم ماه محرم است شرکت و به عزاداری میپردازند.

47 اثر تاریخی در دلیجان ، 27 اثر در خمین و 25 اثر در شهرستان محلات ثبت ملی شده است.