مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3141559603430925060

خلیج چابهار زیستگاه گونه ارزشمند آبسنگ‌های مرجانی

آبسنگ‌های مرجانی که نقش مهمی در سلامت محیط زیست دارند، در رده بندی جزء جانوران کیسه تن و گزنه سانان هستند و خلیج چابهار زیستگاه مطلوب این گونه ارزشمند دریایی محسوب می‌شود.

به گزارش ایرنا، آبسنگهای مرجانی مختص آبهای کم عمق (حداکثر تا 30 متر) مناطق گرمسیری هستند و نسبت به تغییرات دما و شوری حساس وقادر به تحمل کدورت آب نیستند.

مرجانهای سواحل ایران به دلیل دمای کم آب در زمستان و حرارت زیاد آب در تابستان، شوری زیاد و کدورت آب و رقابت با جلبکهای قهوه ای از نظر اکولوژیک تحت فشار قرار دارند و میتوان گفت در آستانه تحمل اکولوژیک خود واقع شده اند.

در سالهای اخیرمطالعات انجام شده کاربرد مرجانها در علوم پزشکی مانند پیوند استخوان، استخراج مواد دارویی، دندانپزشکی و چشم پزشکی را آشکار ساخته است و در کنار نقش اکولوژیک آنها در حمایت زنجیره غذایی دریا و تنوع آبزیان همزیست اهمیت حفاظتی این مجموعه ، حیات دریا را دو چندان میکند.

مرجانها از اهمیت زیادی برخوردارند بطوریکه 25 درصد تمام حیات را در خود حفظ و بسیاری از انواع ماهیها در اطراف مرجانها زندگی میکنند.

هر کدام از مرجانها یک اکوسیستم کامل هستند و سواحل دریاها و خشکیها را از برخی مشکلات و تهدیدها محافظت میکنند مثلاً جزیرههای کم ارتفاع را در برابر خشم امواج و فرسایش دریاها محافظت میکنند.

جذابیتهای طبیعی 10% از کل صنعت توریست را تشکیل میدهند که وجود مرجانها یکی از راههای جذب توریست است و علاوه بر این از مرجانها برای تولید داروهای ضد سرطان و پیوند استخوان استفاده میشود.

رئیس اداره حفاظت محیط شهرستان چابهار اظهار داشت: در آبهای کرانه ای ایران تاکنون 28 گونه آبسنگ مرجانی در حاشیه 16 جزیره خلیج فارس و 2 منطقه ساحلی(بندر طاهری بوشهر و خلیج چابهار) مورد شناسایی قرار گرفته اند که از انواع حاشیه ای، تخت یا پراکنده هستند.

اشرفعلی حسینی افزود: آبسنگهای مرجانی کند رشد بوده و نرخ رشدی معادل 38 درصد تا 12 متر در هر هزار سال برای آنها تعیین شده است و روند ترمیم آنها پس از آسیب، بسیار سخت خواهد بود.

وی بیان کرد: خلیج چابهار در برگیرنده گونههای ارزشمند و منحصر بفرد از آبسنگهای مرجانی در کشور هستند که وسعت منطقه مرجانی آن تقریبا هشت هکتار بوده که این مرجانها زیستگاه بسیار مطلوبی برای انواع آبزیان و ماهیهای زینتی بوده و به عنوان موج شکنهای طبیعی محافظ مناطق ساحلی از جریانهای دریایی نیز هستند.

وی تصریح کرد: خلیج چابهار با 17 کیلومتر طول، 20 کیلومتر عرض و میانگین عمق 20 متر در دهانه خلیج، به عنوان بزرگترین خلیج در سواحل دریای عمان مطرح است.

وی ادامه داد: این مرجانها پس از جنگلهای تروپیکال، دومین بیوم غنی جهان را تشکیل میدهند و با وسعت حدود 600 هزار کیلومتر مربع 17 درصد تمام اقلیم دریایی را به خود اختصاص داده اند.

وی گفت: آلودگی نفتی دریا، توسعه فعالیتهای تفرجی، صید آبزیان زینتی، برداشت مستقیم مرجانها، ساخت و ساز در ناحیه ساحلی و برداشت شن و ماسه از سواحل از جمله عوامل تخریب کننده آبسنگهای مرجانی و بر هم زننده شرایط زیست آن در ایران هستند.

رئیس اداره حفاظت محیط شهرستان چابهار با بیان اینکه آبسنگهای مرجانی تولید سالانه 12 هزار گرم در متر مربع را دارند،خاطرنشان کرد: از خصوصیات بارز مناطق مرجانی تنوع زیستی بالا در این مناطق است بطوریکه از 33 شاخه جانوری و گیاهی که در زیستگاههای دریایی یافت میشوند 30 شاخه در مناطق مرجانی زندگی میکنند.

حسینی گفت: 10 درصد صید ماهیان شیلاتی در مناطق مرجانی صورت میگیرد و هر یک متر مربع مرجان از نظر اقتصادی برابر با 47 هزار دلار است.

وی افزود: در مطالعات اخیر دو ناحیه اصلی تجمع تودههای مرجانی در منطقه چابهار مورد شناسایی و ارزیابی قرار گرفته است و این 2 ناحیه شامل محدوده دریایی اطراف موج شکن فرعی اسکله شهید بهشتی ( به وسعت بیش از 6 هکتار) و محدوده دریایی اطراف موج شکن اسکله شهید کلانتری (به وسعت حدود 2 هکتار) شامل آبسنگهای دریایی است.

وی گفت: یکی از مزیتهای قابل توجه منطقه وجود انواع مختلف مرجانهای نرم ، شاخ گوزنی، مغزی و سیاه است که علاوه بر قابلیتهای زیست محیطی بالای آن استعداد سرمایه گذاری در زمینه ی گردشگری دریایی را نیز داراست.چابهار در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان واقع شده و از نظر گردشگری و توریستی از اهمیت زیادی برخوردار است.