مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3139903130407986666

«شکار» نازی‌ها در تلویزیون

شرکت مستقل فیلمسازی سونار اینترتینمنت در تدارک تولید مجموعه تلویزیونی «شکار» است.

تهیه‌کنندگان این درام ضدفاشیستی پررمزوراز، از جردن پیل برای کارگردانی آن دعوت به همکاری کرده‌اند. فیلمسازی شرکت تازه تاسیس خود فیلمساز به‌نام پیل پروداکشنز هم در تولید این مجموعه همکاری خواهد داشت.

تهیه‌کنندگان مجموعه هنوز با شبکه‌ای برای پخش آن قرارداد نبسته‌اند. اما پیش بینی می‌شود شکار توسط شبکه پربیننده و معروف نتفلیکس روی آنتن برود. داستان این درام اجتماعی در دهه 1970 میلادی و در یکی از شهرهای بزرگ آمریکا اتفاق می‌افتد. اعضای چند گروه، شخصیت‌های اصلی داستان را تشکیل می‌دهند. این گروه‌های نامتجانس که ارتباط چندانی هم با هم ندارند، یک هدف واحد را دنبال می‌کنند: شکار نیروهای حزب نازی که به اروپا و آمریکا گریخته‌اند. اما اعضای این گروه‌ها برای اجرای ماموریت خود با یک مشکل بزرگ روبه‌رو هستند. اعضای حزب نازی پس از جنگ جهانی دوم و به دنبال فرار به قاره آمریکا، به نوعی تحت حمایت دولت مرکزی این کشور قرار گرفته‌اند. آنها به عنوان شهروندان آمریکا پذیرفته شده و این نکته، راه مبارزه با آنها را سخت می‌کند. با این حال، اعضای گروه‌های ضد فاشیست از پا ننشسته و به دنبال راه‌ها و راهکارهایی برای پیدا کردن جنایتکاران جنگی و اجرای عدالت در باره آنها هستند.

یک فیلمنامه غیر اقتباسی

به نوشته نشریه اسکرین اینترنشنال، فیلمنامه اصیل و غیراقتباسی شکار را دیوید ویل نوشته و در آن، نگاهی به ریشه‌های پنهان نژادپرستی در آمریکا هم دارد. در این فیلمنامه این موضوع مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد که دیدگاه‌های فاشیستی حزب نازی آلمان چگونه به کمک دیدگاه‌های تند نژادپرستان در آمریکا آمده است. به گفته نزدیکان به پروژه، داستان آن سه کاراکتر محوری دارد که از بازماندگان اردوگاه‌های مرگ نازی هستند. این سه نفر، با شنیدن خاطرات وحشتناک پدربزرگ و مادربزرگ‌های خود، تصمیم می‌گیرند به شکار بازماندگان نیروهای حزب نازی در آمریکا بپردازند. فعلا صحبت از تولید یک فصل برای مجموعه است و بعید به نظر می‌رسد شکار به صورت مجموعه‌ای چند فصلی درآید. در هر قسمت مجموعه، کاراکترهای اصلی آن با ماجراها و حوادث پیش‌بینی‌نشده‌ای روبه‌رو می‌شوند. گفته می‌شود شکار در 12 اپیزود تولید می‌شود و کارگردان تمام آنها جردن پیل خواهد بود.

علیه دیدگاه فاشیستی

به گفته این فیلمساز و تهیه‌کننده 38 ساله: «موضوع حزب نازی و جنایت‌های جنگی رژیم فاشیستی هیتلر، چیزی نیست که از خاطره اذهان عمومی جهان پاک شود. جنایاتی که آنها در سال‌های جنگ جهانی دوم انجام دادند، هنوز هم قابل بحث و بررسی است. با یادآوری آن خاطرات دردناک می‌توانیم مانع از تکرار آنها به اشکال جدید شویم. اما داستان شکار، فقط مختص به موضوع نازی‌ها نیست. این داستان در این باره صحبت می‌کند که دیدگاه‌های فاشیستی می‌تواند در هر زمان و مکانی حضور داشته باشد و خود را به نمایش بگذارد. نژادپرستی پنهان در جامعه آمریکا، منشأ خود را از همین دیدگاه‌های ضدبشری فاشیستی دارد. این نگاه منحط که کسی خودش را برتر از دیگران می‌بیند، ریشه در دیدگاه‌های حزب نازی دارد. در آمریکا سیاستمداران زیادی هستند که به برتری سفیدپوستان بر سیاهپوستان باور دارند و آن را با صدای بلند اعلام می‌کنند. این یک نژادپرستی نوین بوده و وظیفه هنرمندان است که درباره اش حرف بزنند.

به این ترتیب، داستان مجموعه شکار در زمان گذشته باقی نمی‌ماند و نشانه‌های امروزی نژادپرستی را نیز مورد اشاره قرار می‌دهد.»

شکار با هزینه تولید شش میلیون دلاری تهیه می‌شود و کار انتخاب بازیگران آن ادامه دارد. تهیه‌کنندگان مجموعه این روزها به دنبال تعدادی از چهره‌های سرشناس دنیای سینما و تلویزیون هستند تا نقش‌های مهم داستان را به دست آنها بسپارند. با آن که هنوز زمانی برای شروع کار فیلمبرداری اعلام نشده، اما مدیران شرکت سونار اینترتینمنت از اوایل فصل تابستان به عنوان زمان آغاز کار حرف می‌زنند. قرار است شکار برای پخش در ابتدای فصل زمستان سال جاری میلادی آماده شود.

کیکاووس زیاری