مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3135530868156773991

ناامن‌سازی ایران برای فرار از بحران‌های داخلی

هدف از دخالت خارجی سازمان‌یافته در امور داخلی ایران این است که جلوی پیشرفت ایران گرفته شود. بیگانگان می‌خواهند حرکت رو به جلوی ایران را از داخل به‌‌هم بزنند.

عربستان، اسرائیل و آمریکا در منطقه احساس شکست و ناکامی دارند و هر زمانی که به عینه شاهد موفقیت‌های نظام جمهوری اسلامی ایران در ایجاد اقتدار در منطقه باشند، مترصد فرصتی در جهت سوءاستفاده از آن هستند و این رویکرد نشان‌دهنده نگرانی‌های آنهاست.

از سوی دیگر برنامه تضعیف جمهوری اسلامی و براندازی آن در دستور کار آمریکا چه میان دموکرات‌ها و چه جمهوریخواهان قرار دارد و با همراهی عربستان که شکست‌هایی در منطقه خورده علیه ایران در حال توطئه افکنی هستند.

در اظهارات مقامات عربستان هم بارها راجع به ضرورت پایان انقلاب صحبت می‌شود و با توجه به سرنخ‌های به دست آمده آنها نیز مترصد فرصت بودند تا مردم را تحریک کنند. تجربیات موجود نشان می‌دهد حتی در این کشورها حقوق بشر نیز از وضعیت مناسبی برخوردار نیست و در داخل کشورهایی ازجمله انگلیس، فرانسه و آمریکا مشکلات بسیاری وجود دارد و در برخی مقاطع نیز شاهد برگزاری اعتراضاتی در این کشورها هستیم، بنابراین تمام موضعگیری آنها برای سرپوش گذاشتن بر مشکلات داخلی‌شان است. این کشورها تاریک‌ترین کارنامه را دارند و نمونه اخیر آن نیز در فرانسه و به آتش کشیده شدن هزار ماشین و بازداشت حدود 500 نفر در این ارتباط است.

تجربه اعتراض‌ها و حتی شورش‌ها در فرانسه قابل مقایسه با ایران نیست. بنابراین این سوال مطرح می‌شود که چرا سردمداران کشورهای اروپایی و آمریکا نسبت به وقوع اعتراضاتی در ایران چنین واکنش‌هایی نشان می‌دهند، درحالی که چنین اتفاقی در همین سطح در کشورهای منطقه و حتی در فرانسه نادیده گرفته می‌شود. توییت‌های ترامپ در مورد آشوب‌های هفته گذشته در ایران نیز بیش از آن‌که در حمایت از مردم کشورمان باشد، توهین به آنهاست، چراکه رئیس‌جمهور آمریکا تا چندی پیش همین مردم را تروریست نامیده بود و حتی از ورود ایرانیان به کشورش ممانعت به عمل آورده بود.

این‌گونه سخنان ترامپ برای سرپوش گذاشتن بر سیاست‌های شکست‌خورده آمریکا و متحدانش در منطقه بیان شده است و می‌خواهد از این طریق از مردم شجاع ایران انتقام بگیرد.

در ادامه دخالت‌های آمریکا در امور داخلی ایران، نیکی هیلی نماینده این کشور در سازمان ملل نیز از شورای امنیت سازمان ملل درخواست برگزاری نشست اضطراری کرده بود که می‌توان آن را نیز در راستای ادامه جوسازی‌های این کشور علیه مردم ایران عنوان کرد. این درحالی است که مردم ایران با وجود جوسازی‌های اخیر از حقوق و دستاوردهای انقلاب اسلامی حفاظت خواهند کرد. ملت آگاه ایران با درایت رهبر انقلاب اسلامی تحت تاثیر جوسازی‌های مقامات و رسانه‌های کشورهای بیگانه قرار نگرفته و راه خود را با قوت ادامه خواهد داد. بدون شک جمهوری اسلامی ایران در راستای منافع مردم گام برمی‌دارد و ملت ایران نیز بارها با اتحاد و همدلی این مسیر را با موفقیت طی کرده‌اند.

بهتر است آمریکا به جای این‌گونه دخالت‌ها در امور داخلی ایران و توهین‌ نسبت به سایر ملت‌ها و کشورها، کمی به مسائل داخلی کشور خود ازجمله درگیری‌های مسلحانه و تیراندازی‌ها در ایالت‌های مختلف آمریکا و رفتارهای تبعیض‌آمیز نسبت به سیاهان این کشور بپردازد. تاریخ معاصر کشور ما سرشار از کارنامه ننگین دخالت برخی کشورها در امور داخلی ایران است، نقش مخرب دیپلمات‌های انگلیس، آمریکا و شوروی در وقایع مربوط به جنبش مشروطه، کودتای سوم اسفند 1299 رضاخان، ملی شدن صنعت نفت و سال‌های ابتدایی انقلاب اسلامی و همچنین حضور دیپلمات‌های انگلیسی با نمادهای سبز در میان آشوبگران سال 88 و نقش سفارتخانه‌های خارجی در حوادث آن سال از آن جمله‌اند.

جعفر قنادباشی - کارشناس مسائل منطقه