مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3135525933457482470
نگاه اول

مدیریت آشوب از سوی مداخله‌گران خارجی

در آشوب‌های هفته گذشته حساب مردم جداست؛ چرا که در شب زلزله باوجود این‌که 20 میلیون در تهران و اطراف تهران شب تا صبح در خیابان بودند اتفاق خاصی رخ نداد و این نشان‌دهنده این است که مردم آنقدر فهیم بوده که می‌دانند در جهت امنیت کشور و شهرشان چگونه رفتار کنند، اما در تحولات هفته گذشته شاهد بودیم چند نفر انگشت‌شمار به اسم مردم آن اقدامات را انجام دادند.

در ماه‌های اخیر در عرصه سیاسی مرتب به فکت‌هایی می‌رسیدیم که ‌آمریکای ترامپ، اسرائیل و عربستان به دلایل مختلف به دنبال به هم ریختن وضعیت در داخل ایران هستند، انگلیس هم که به طور طبیعی به دنبال چنین موضوعی است.

هر کدام از این کشورها با استفاده از ابزارهای خاص خود در این زمینه تلاش می‌کنند، آنها صرفا مترصد فرصتی بودند تا یک نقطه تلاقی ایجاد شود تا همه بتوانند شبکه‌های مرتبط با خودشان را در فضای مجازی یا هر فضای دیگر فعال کنند. براساس اطلاعات موجود و یافته‌های شخصی خودم باور دارم بزرگ‌ترین ظلم به مردم است که مردم را مسبب آن حوادث بدانیم.

سعودی‌ها ماه‌هاست که تلاش می‌کنند، نقطه تلاقی آنها این است باوجود نقشی که عراق، سوریه، لبنان و حزب‌الله در پیروزی علیه داعش داشتند، اما کسی نمی‌تواند نقش کلیدی ایران را در این پیروزی کتمان کند، آمریکا در استراتژی امنیت ملی 2017 که اخیرا آن را اعلام کرده است غیرمنصفانه در اولین بند از برآوردهایش آورده است که آمریکا در جنگ علیه داعش در عراق و سوریه پیروز شد، این در حالی است که روزهای آخری که سردار سلیمانی در سوریه و عراق بود و دوستان و متحدان ما در منطقه بسیج شده و شهدایی تقدیم کردند، آمریکا تقریبا تمام سران داعش را در دقیقه90 از سوریه و عراق نجات داد یا آنها را سوار بر ماشین‌های ضدگلوله کرده و به نزدیک‌ترین پایگاه‌های خودشان برده و از آنجا به مکان‌های مورد نظر خود منتقل کرد یا این‌که در یک منطقه امن با آنها قرار گذاشته و با هلیکوپتر آنها را خارج می‌کرد.

آمریکایی که ادعا می‌کند در شکست و نابودی داعش نقش داشت، اجازه نداد حتی یکی از سران داعش که اسیر می‌شدند به دست نیروهای طرف مقابله با داعش بیفتند.

آمریکا، اسرائیل،سعودی‌ها و دوستان آنها نمی‌خواهند ایران و متحدانش در منطقه حلاوت پیروزی بر داعش را بچشند. بعضی شواهد و ادله نشان می‌دهد که یکی از طراحی‌های آنها برای روز دانشجو بود، اما قادر به انجام آن نشدند و فرصت بعدی روز 9 دی بود. سوابق و اطلاعات قبلی ثابت‌شده در فتنه 88 هم کاملا تائید می‌کند که چه عواملی پشت این مساله بودند.

در این‌که دستگاه‌های اطلاعاتی برخی کشورهای منطقه، آمریکا وانگلیس فعالانه در پشت این جریانات قرار دارند و تا ناامید نشوند این مسیر را ادامه می‌دهند کوچک‌ترین تردیدی وجود ندارد اما در عین حال در این‌که حساب مردم نیز کاملا از این‌گونه جریانات جداست تردیدی وجود ندارد. در مجموع اطمینان دارم جمهوری اسلامی ایرانی که در خارج از مرزهای خود با پیچیده‌ترین تحولات برخورد می‌کند مقابله با چند فردی که دچار احساسات شده یا لیدر هستند برای دستگاه قوی امنیتی، اطلاعاتی و انتظامی ایران کار ساده‌ای است.

حسین امیرعبداللهیان - دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل