مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3134223023146996887
همه چیز درباره کایروپراکتیک

درمان بدون جراحی

مسلما هیچ‌کسی دلش نمی‌خواهد بیمار شود و اگر بیماری از راه برسد، همه دلشان می‌خواهد با کمترین دردسر و بدون استفاده از دارو و جراحی، حالشان خوب شود، اما واقعا چنین چیزی امکان‌پذیر است؟ مگر می‌شود بدون دارو یا در برخی موارد بدون جراحی بهبود پیدا کرد؟ در جواب به این سوال باید گفت بله، در مواردی که در ستون فقرات، سیستم اعصاب و عضلات مشکلی باشد، می‌توان با کمک گرفتن از کایروپراکتیک، بسیاری از مشکلات را حل کرد.

مثلا اگر دچار مشکلاتی در دیسک کمر یا گردن هستید، می‌توانید برای درمان از این علم کمک بگیرید.

دکتر فرهاد علی‌همتی، متخصص کایروپرکتیک از آمریکا، شما را با درمان از طریق کایروپراکتیک آشنا می‌کند.

کایروپراکتیک چیست؟

کایروپراکتیک (chiropractic) درمانی محسوب می‌شود که در پزشکی قدمت زیادی دارد.

بسیاری از افراد، مبدا این درمان را کشورهایی چون چین و هند می‌دانند و بعدها این علم درمانی، به ایران راه یافت. برخی‌ها معتقدند که ابوعلی سینا نیز به مطالعه و بررسی این علم پرداخته است و بتدریج در کشورهایی مثل اورپا، شوروی سابق و در نهایت کانادا و آمریکا، رایج شد. بنیانگذار علم کایروپراکتیک نوین، «دکتر دی.‌دی. پالمر» محسوب می‌شود. او در ابتدا بیماران را در کانادا درمان می‌کرد ولی به‌دلیل مشکلات جانبی زیاد و عدم صدور مجوز، به آمریکا مهاجرت کرد. او پس از گرفتن مجوز، دانشگاه پالمر را احداث کرد و از آن زمان به بعد، متخصصان زیادی در رشته کایروپراکتیک تحصیل می‌کنند. امروزه کایروپراکتیک در تمام دنیا و حتی ایران، شناخته‌شده و مورد تائید است.

درمانی برای نوزادان

کایروپراکتیک، صرفا به درمان مختص نمی‌شود و پیشگیری و مراقبت نیز در این علم مورد توجه قرار گرفته است.

چنانچه فردی قبل از به وجود آمدن مشکل برای بررسی وضعیت ستون فقرات خود به متخصص کایروپراکتیک مراجعه کند، می‌تواند از آسیب‌های جدی به ستون فقرات خود جلوگیری کند. سن خاصی برای مراجعه به متخصص کایروپراکتیک مطرح نیست و حتی نوزادان هم می‌توانند مورد بررسی ستون فقرات و تنظیم آن قرار بگیرند. کاهش فشاری که به گردن و ستون فقرات و اندام‌های نوزادان وارد می‌شود، سلامت آنها را تضمین خواهد کرد. بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا، در اتاق زایمان متخصص کایروپراکتیک دارند تا از زمان تولد ستون فقرات نوزاد را تنظیم کند.

ستون بدن را نادیده نگیر!

کایروپراکتیک از دو کلمه کایرو به معنی دست و پرکتیس به معنی پزشکی با دست، تشکیل شده است. متخصص کایروپراکتیک، از طریق تنظیم ستون فقرات و بهبود عملکرد سیستم اعصاب و عضلات، می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها را درمان کند. در درمان با کایروپراکتیک، متخصص این علم با کمک گرفتن از دست‌های خود، یک نیروی حساب شده به ستون فقرات فرد، وارد می‌کند که این نیرو می‌تواند باعث بهبود وضعیت بیمار شود. در واقع متخصصان کایروپراکتیک بر این باورند که بدن بعد از این‌که روی آن نیروی خاصی وارد شود، می‌تواند قسمت‌های آسیب دیده خود را به مرور زمان ترمیم کند. سیستم عصبی که در ستون فقرات وجود دارد، در واقع از نظر متخصص کایروپراکتیک فرمانده بدن به حساب می‌آید و با بهبود عملکرد آن، می‌توان انتظار درمان بیماری‌های مختلف را داشت. کاری که متخصص کایروپراکتیک انجام می‌دهد، به درمان محدود نمی‌شود و آموزش دیدگاه‌های مراقبتی، یکی دیگر از کارهایی است که متخصص کایروپراکتیک انجام می‌دهد. این آموزش‌ها به این دلیل مهم هستند که بدن بویژه ستون فقرات، دچار آسیب می‌شود. به‌عبارت روشن‌تر، کاهش آسیب به ستون فقرات و بهبود عملکرد آن، می‌تواند از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری کند.

خبری از جراحی نیست

بسیاری از افرادی که برای درمان به متخصص کایروپراکتیک مراجعه می‌کنند، با مشکلاتی چون دیسک کمر و گردن، مفاصل و زانو مواجه هستند. بسیاری از متخصصان دیگر، جراحی را روشی برای درمان مشکلات دیسک کمر یا گردن می‌دانند در حالی‌که متخصص کایروپراکتیک به جای جراحی، تنها با استفاده از دست‌ها و علم و هنر خود، اقدام به درمان بیمار می‌کند. علاوه بر این، متخصص کایروپراکتیک، برای درمان از دارو کمک نمی‌گیرد و تنها در برخی از موارد که بیمار از درد شدیدی رنج می‌برد، ممکن است مسکن تجویز کند. البته درمان با کایروپراکتیک به این موارد محدود نمی‌شود و می‌توان بسیاری از بیماری‌ها را با آن درمان کرد در واقع این علم به شکل تخصصی روی عصب، عضله و اسکلت بدن (با تاکید بر ستون فقرات) تمرکز دارد. به‌عنوان مثال، در صورتی که فردی دچار سردردهای دائمی شود، متخصص کایروپراکتیک با بررسی گردن فرد با شیوه‌ای خاص و به کمک دست، به درمان سردرد فرد کمک خواهد کرد.

آگاه باشید

آن دسته از افرادی که تمایل دارند درمان‌شان از طریق کایروپراکتیک باشد، باید به این مساله توجه کنند که نسبت به هر علتی که باعث به‌وجود آمدن مشکل در بدن‌شان شده، آگاهی کافی داشته باشند و آن را حتما با پزشک در میان بگذارند. برای مثال، چنانچه بیمار در اثر یک ضربه شدید به ستون فقرات دچار مشکل شده باشد، در چنین شرایطی نباید این مساله را نادیده بگیرد و باید حتما به پزشک این مساله گفته شود. یکی دیگر از مواردی که بیماران باید به آن توجه کافی داشته باشند این است که درمان با کایروپراکتیک، به مرور زمان انجام می‌شود و باید برای رسیدن به نتیجه مطلوب، صبور باشند. شاید فرد با مراجعات اولیه، احساس بهبودی نسبی داشته باشد ولی ارتباط با پزشک نباید قطع شود و برای بهبود و درمان کامل، جلسات درمانی باید به شکل منظم و مستمر دنبال شود. به‌طور کلی، دوره درمانی از فردبه‌فرد دیگر می‌تواند متفاوت باشد و عوامل زیادی چون نوع بیماری و شدت پیشرفت آن روی طول دوره درمانی تاثیر می‌گذارد، ولی به‌طور کلی، درمان اولیه بین 10 تا 15 روز طول می‌کشد و بعد از این‌که وضعیت بیمار تا حدودی بهبود پیدا کرد، فواصل درمانی با تشخیص پزشک، بیشتر خواهد شد.

سبک زندگی حرف اول را می‌زند

خیلی از بیماران بعد از درمان، دوباره به سبک زندگی نادرست خود باز می‌گردند و همین مساله باعث می‌شود که دوباره به ستون فقرات و بدن آنها آسیب وارد شود. برای داشتن تندرستی باید از بدن مراقبت کرد و به آن توجه کافی داشت چون هیچ درمانی ابدی نیست و در صورت بازگشت به سبک زندگی نادرست، نمی‌توان توقع چندانی از پزشک و درمان داشت.

کار را به کاردان بسپارید

اگر کسی قصد دارد از طریق کایروپراکتیک درمان شود، باید حتما از پزشک متخصص این مساله کمک بگیرد و نباید برای این منظور به افرادی که تخصص و مهارت کافی ندارند مراجعه کرد چون انجام چنین کاری می‌تواند آسیب جدی برای ستون فقرات را در پی داشته باشد. بیمار برای اطمینان از این موضوع، حق دارد مدارک پزشک خود را بررسی کند تا از تخصص آن مطمئن شود، متاسفانه برخی از افراد که در رشته‌های دیگر پزشکی مشغول هستند، خود را متخصص کایروپراکتیک معرفی می‌کنند که این مساله می‌تواند مشکلات زیادی را برای بیمار به همراه داشته باشد.

بهاره جلالوند