مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3120705229532866945
به منظور مقاوم‌سازی سازه در برابر زلزله صورت گرفت

ساخت بلوک‌های سبک ساختمانی در یک شرکت دانش‌بنیان

محققان در یک شرکت دانش‌بنیان، موفق به طراحی و ساخت بلوک‌های سبک ساختمانی برای مقاوم‌سازی سازه‌ها در برابر زلزله شدند. رضا مخملباف، مجری طرح بلوک‌های سبک ساختمانی در راستای مقاوم‌سازی ساختمان در برابر زلزله و مدیر یک شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اظهار کرد: بلوک‌های سبک ساختمان در جداره داخلی و خارجی انواع ساختمان به کار می‌رود و ساختمان را در برابر زمین لرزه مقاوم می‌کند.

وی با بیان این که از این بلوک‌ها می‌توان در تیغه‌بندی‌ها و دیوارهای پیرامونی ساختمان نیز استفاده شود، خاطرنشان کرد: این بلوک‌ها مزیت‌های زیادی به ساختمان اضافه می‌کند که یکی از آنها مقاوم‌سازی ساختمان در برابر زلزله است.

مخملباف تاکید کرد: از آنجا که سازه‌های ساختمان‌ها مقاوم نیستند و ضوابط مهندسی در ساخت و ساز آنها رعایت نمی‌شود، جان انسان‌ها به خطر می‌افتد. ما در‌صدد برآمدیم بلوک‌هایی طراحی کنیم که خطر مرگ را هنگام زلزله از افراد دور کند. به گفته مخملباف، هرچه بلوک سبک‌تر باشد و از سوی دیگر الیاف آن به گونه‌ای طراحی شده باشد که هنگام زلزله همدیگر را رها نکنند، بهتر است؛ از این رو این ویژگی‌ها در بلوک‌هایی که طراحی کرده‌اند در نظر گرفته شده است.

مدیر شرکت دانش‌بنیان تولید‌کننده بلوک‌های ساختمانی خاطر نشان کرد: این بلوک‌های ساختمانی از فروپاشی زمان زلزله ممانعت می‌کنند.