مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3093967904261322642
سهراب در ثانیه صفر رکورد زد

تلخ و شیرین وزنه‌برداری در نیمه شب

نیمه‌شب و بامداد دیروز برای علاقه‌مندان ورزش هم آه و افسوس و اندوه داشت و هم اشک شوق و فریاد شادی. عادت نکرده بودیم کیانوش رستمی را در قامت یک بازنده ببینیم. اما قهرمان جهان و المپیک با انتخاب وزنه‌های اشتباه در حرکت دوضرب باخت؛ هم به خودش و هم به حریف نه‌چندان مطرح شیلیایی. با این حال چهره مغموم کیانوش رستمی در ذهن مردم، در کمتر از دو ساعت جایش را به چهره خندان سهراب مرادی داد. سهراب رکوردهای دنیا را در هم کوبید و با اقتدار روی سکوی قهرمانی جهان ایستاد.

وزنه‌ای که این وزنه‌بردار بختیاری در دومین حرکت دوضرب بالای سر برد، باارزش‌ترین وزنه دوضرب تاریخ وزنه‌برداری ایران بود. از سال 2000 تاکنون هیچ وزنه‌برداری در دنیا نتوانسته بود وزنه 233 کیلوگرمی را در دسته 94 کیلوگرم مهار کند، اما سهراب این کار بزرگ را کرد. شاید فقط چند هزارم ثانیه زمان داشت برای این رکوردشکنی. ثانیه‌شمار به عدد صفر رسید که سهراب وزنه را از زمین جدا کرد. چند ثانیه بعد سالن هم مثل وزنه‌ای 233 کیلویی روی هوا بود. دنیا تمجید کرد قدرت وزنه‌بردار ایرانی را. در این وزن یک فوق ستاره جوان هم داشتیم که با شایستگی روی سکوی سوم دنیا ایستاد. اسمش سید ایوب موسوی است، وزنه‌بردار 22 ساله خوزستانی که اولین حضور خود در رقابت‌های جهانی را تجربه می‌کرد، اما همچون یک وزنه‌بردار با تجربه وزنه زد و با رکورد مجموع 385 کیلوگرم دو مدال برنز ارزشمند را به گردن آویخت. رکورد سهراب اما دست نیافتنی بود. 417 کیلوگرم در مجموع.

روز گذشته می‌توانست روز طلایی تری برای وزنه‌برداری ایران باشد اگر کیانوش رستمی آن اشتباهات فاحش را مرتکب نمی‌شد یا، علی میری روز بدش نبود. کیانوش و میری هم می‌توانستند روی سکوی دسته 85 بایستند، اما رقابت همیشه همین بوده؛ یک روز برنده‌ و
یک روز هم نه.

گفت‌و‌گوی جام‌جم با سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری ایران

سهراب به مرادش رسید!

پس از کسب 3 طلا، یک نقره و 2 برنز وزنه‌برداران ایرانی در دسته 85 و 94 کیلوگرم، محسن بیرانوند سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری در گفت‌وگویی اختصاصی با روزنامه جام‌جم در مورد عملکرد 4 وزنه‌بردار تیم ملی حرف‌هایی زد که در ادامه می‌آید:

در دسته 94 کیلوگرم ایوب موسوی با وجود آن‌که تجربه حضور در مسابقات جهانی را نداشت اما فوق العاده کار کرد و نشان داد شخصیت بزرگی دارد. در آینده از این وزنه‌بردار جوان بیشتر خواهید شنید.

سهراب با شکستن رکورد دوضرب و مجموع جهان کار بزرگی کرد. ما در یکضرب هم به‌دنبال رکوردشکنی بودیم، اما با توجه به رقابت نزدیک او با وزنه‌بردار ازبکستانی، اولویت را روی کسب نشان طلا گذاشتیم. در هر حال به سهراب بابت رکوردهای بی‌نظیری که ثبت کرد تبریک می‌گویم.

در دسته 85 کیلوگرم علی میری متاسفانه انتظارات را برآورده نکرد که دو دلیل داشت. اول این‌که تجربه حضور در رقابت‌های جهانی را نداشت و دوم با توجه به مدت زمان کم حضور ما در آمریکا، هنوز نتوانسته بود بدنش را با شرایط جدید تطبیق دهد. میری بهترین شانس را برای ایستادن روی سکوی جهانی از دست داد.

کیانوش رستمی با وجود مصدومیت زانو تمام تلاشش را کرد اما در بحث فنی باید برادرش کوروش رستمی پاسخگو باشد. من هیچ‌گونه دخل و تصرفی در وزنه‌های انتخابی کیانوش نداشتم و ترجیح می‌دهم هیچ‌گونه اظهارنظری هم در این باره نداشته باشم. من فقط بر حسب وظیفه وزنه‌های انتخابی کیانوش را در برگه می‌نوشتم و امضا می‌کردم.

رضا پورعالی

ورزش