مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3093901849183056881
جزئیات اجرای فاز دوم طرح رجیستری از امروز

پایان کار اپل‌های قاچاق

مرحله دوم طرح رجیستری صرفا برای تمامی مدل‌های گوشی تلفن همراه و تبلت اپل از امروز سه‌شنبه 14 آذرماه اجرا می‌شود و دیگر مدل‌های گوشی و تبلت نیز بتدریج در هفته‌های آینده پس از اعلام رسمی تحت پوشش طرح قرار می‌گیرند.

در اطلاعیه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره اجرای فاز دوم رجیستری آمده است: تمامی خریداران هنگام خرید باید از اصالت گوشی تلفن همراه و تجهیزات دارای سیم‌کارت مطمئن شوند. به همین منظور می‌توانند شناسه 15 رقمی (IMEI)را ـ که روی جعبه دستگاه قابل مشاهده است ـ به شماره 7777 پیامک کنند یا با استفاده از کد دستوری #7777* و انتخاب گزینه استعلام اصالت، از اصالت گوشی مطمئن شوند. تمامی پیامک‌های مربوط به استعلام گوشی با سرشماره HAMTA ارسال می‌شود و اگر پیامکی با سرشماره دیگری در پاسخ به کاربر ارسال شود، جعلی بوده و به هیچ وجه قابل استناد نیست.

تمامی مراحل استعلام باید از طریق خریدار انجام شده و کاربران پس از اطمینان از اصالت تلفن همراه که نشان‌دهنده قانونی بودن و همچنین استاندارد بودن آن است، می‌توانند تلفن همراه مورد نظر خود را خریداری کنند.

تطابق IMEI با شناسه ثبت‌شده روی جعبه دستگاه

خریداران حتما پس از خرید دستگاه، باید فاکتور رسمی با مهر فروشگاه که شماره شناسه 15 رقمی (IMEI) دستگاه روی آن درج شده را از فروشنده دریافت کنند و درصورت بروز هرگونه مشکل در مورد غیرقانونی بودن گوشی یا تجهیز، فروشنده باید پاسخگو باشد.

خریداران پس از خرید گوشی تلفن همراه و تجهیزات دارای سیم‌کارت با شماره‌گیری کد دستوری #6#*، شناسه بین‌المللی 15 رقمی (IMEI) گوشی را دریافت می‌کنند که این شناسه باید با شناسه ثبت‌شده روی جعبه دستگاه یکسان باشد. گوشی‌های دو سیم‌کارته دارای دو شناسه IMEI و گوشی‌های چند سیم کارته دارای چند IMEI هستند.

در گام بعدی دستگاه باید در شبکه اپراتوری فعال شود که برای این کار خریدار باید کد فعال‌سازی (Activation Code) را هنگام خرید از فروشنده دریافت کند. برای فعال‌سازی تجهیز در شبکه اپراتوری، خریدار کد دستوری #7777* را شماره‌گیری کرده و عدد مربوط به گزینه فعال‌سازی را انتخاب می‌کند. پس از آن شناسه بین‌المللی 15 رقمی (IMEI) دستگاه و کد فعال‌سازی مربوط به دستگاه و شماره سیم‌کارت دستگاهی را که قصد فعال‌سازی آن را دارد به ترتیب وارد می‌کند. پس از تائید اطلاعات واردشده، پیام موفقیت‌آمیز بودن فرآیند را دریافت می‌کند.

در صورت دریافت پیامک مبنی بر عدم ثبت گوشی، مشترک باید از خرید گوشی اجتناب کرده و گوشی را به فروشنده بازگرداند. کاربران باید به این نکته توجه کنند که پس از فعال‌سازی، تلفن همراه فقط روی سیم‌کارت فعال‌شده قابلیت استفاده از شبکه را خواهد داشت و در صورتی که دارنده گوشی یا تجهیز بخواهد از سیم‌کارت دیگری استفاده کند باید فرآیند انتقال بهره‌برداری را طی کند. در غیر این صورت تلفن همراه روی سیم‌کارت جدید فقط به مدت 30 روز قابل استفاده خواهد بود.

خریداران گوشی تلفن همراه درصورت تغییر سیمکارت باید فرآیند انتقال بهره‌بردار را با شماره‌گیری کد دستوری #7777* و ارسال عدد مربوط به گزینه انتقال بهره‌بردار انجام دهند. گوشی‌های اپل که در حال حاضر در شبکه اپراتورها فعال هستند درصورت تعویض سیمکارت باید در سامانه همتا، فرآیند انتقال مالکیت را انجام دهند.

خریداران پس از خرید گوشی یا تجهیز دارای سیمکارت، درصورت برخورد با هرگونه مشکل یا شکایت در زمینه استعلام، انتقال مالکیت، هزینه، فعال‌سازی، جعل در فاکتور و شماره سریال تجهیز و مشکلات گمرکی با سامانه 124 سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و مرکز تماس طرح با شماره 096366 تماس گرفته یا به پورتال سازمان تعزیرات به آدرس tazirat135.ir مراجعه کنند.

درصورت وجود شکایت با ماهیت فنی شامل دریافت نکردن سرویس از شبکه تلفن همراه به‌رغم طی کردن تمام مراحل فعال‌سازی و دریافت پیامک تائیدیه فعال شدن گوشی تلفن همراه، کاربران می‌توانند با مرکز تماس طرح به شماره 096366 تماس بگیرند.

گوشی یا تجهیزات دارای سیمکارت که از مبادی قانونی وارد نشده و شناسه IMEI آن ثبت نشده باشد پس از گذشت یک ماه قطع شده و به هیچ عنوان در شبکه اپراتورهای کشور قابل استفاده نیست. ثبت و فعال‌سازی گوشی تلفن همراه یا دیگر تجهیزات دارای سیمکارت کاملاً رایگان بوده و خریداران نباید بابت آن هیچ هزینه‌ای پرداخت کنند.

تکلیف گوشی‌های مسافری

مسافرانی که خارج از کشور گوشی تلفن همراه یا تجهیز دارای سیمکارت خریداری کرده و همراه خود وارد کشور می‌کنند باید شناسه بین‌المللی 15 رقمی (IMEI) تجهیز خریداری‌شده را در گمرک محل ورود خود ثبت کنند. مسافران هنگام ثبت شناسه گوشی تلفن همراه خود باید عوارض گمرکی آن را پرداخت کرده و رسید آن را نزد خود نگهداری کنند. مسافران پس از دریافت کد فعال‌سازی از وزارت صنعت، معدن و تجارت باید آن را در سامانه همتا به آدرس Hamta.ntsw.ir ثبت کنند. عوارض گمرکی و ارزش‌گذاری کالای مسافری بر اساس ارزش‌های ثبت‌شده در سامانه TSC به آدرس tsc.irica.co انجام می‌شود.