مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3093873592825396748
با کشته شدن علی عبدالله صالح، آخرین برگ برنده سعودی‌ها در یمن سوخت

طالع نحس «صالح»

علی عبدالله صالح نظامی، سیاستمدار و رئیس‌جمهور کشور یمن از سال 1990 تا 2011 بود که دیروز 4 دسامبر طی درگیری‌های داخلی این کشور به‌دست نیروهای انقلابی این کشور کشته شد. وی در 21 مارس 1942 در روستای بیت‌الأحمر در استان صنعا به دنیا آمد.

او سال 1958 به نیروهای مسلح پیوست و در رشته نظامی تحصیل کرد و با درجه افسری به ارتش یمن پیوست. صالح در دوران انقلاب یمن در سال‌های دهه 60 میلادی به دفاع از جمهوری و انقلاب پرداخت و در سال 1963 به درجه ستوان دومی رسید و در همان زمان هم در طراحی و اجرای کودتا علیه شاه یمن دست داشت. عبدالله صالح تا قبل از ریاست جمهوری عهده‌دار پست‌هایی مثل معاونت فرمانده و ریاست ستاد کل پس از ترور رئیس‌جمهور یمن در سال 1978، دبیر کلی کنگره عمومی مردم در سال 1982 بود. وی همچنین در سال‌های 1978 تا 1990 رئیس‌جمهور یمن شمالی بود. او از سال 1990 به ریاست جمهوری یمن رسید و در سال 2011، زمانی که اعتراضات مردمی در خاورمیانه به یمن سرایت کرد بشدت به سرکوب معترضان پرداخت.

3 ژوئن 2011 وی پس از آن که در یک بمبگذاری در مسجدی جراحت برداشت و سوخت به عربستان رفت و جای خود را به معاونش نصور هادی داد و او روز بعد به این سمت منصوب شد.

او بعدها با ناامیدی از عربستان به یمن بازگشت و ضمن اتحاد با حوثی‌ها جبهه‌هایی را علیه سعودی‌ها گشود. درنهایت او از این راه هم بهره‌ای نبرد و سه روز پیش اعلام کرد حاضر به معامله با عربستان است. پس از این اختلاف با حوثی‌ها، او روز گذشته از سوی نیروهای این جنبش کشته شد.

مردی که قربانی مانورهای سیاسی اش شد

علی عبدالله صالح بیش از 30 سال با مانورهای سیاسی آمریکایی‌ها و جناح‌های مختلف سیاسی داخلی را بازی داد و توانست قدرت را دردست خود نگهدارد.

وی از افراط‌گرایان القاعده برای جنگ علیه تجزیه‌طلبان جنوب یمن استفاده کرد و سپس از آنها برای جنگ علیه انصار الهب در شمال کشور بهره گرفت. وی تا جایی که می‌توانست به بهانه جنگ علیه القاعده از آمریکا پول و اسلحه گرفت. از آنجا که نمی‌خواست جنگجویان القاعده در کشورش را بکلی از بین ببرد تا همیشه بهانه‌ای برای دریافت پول و سلاح از آمریکا داشته باشد، گاهی اجازه می‌داد حملات هوایی علیه افراط‌گرایان انجام گیرد و زمانی، به بهانه‌های مختلف از جمله راضی کردن برخی قبایل وابسته، دستور آزادی آنان را از زندان صادر می‌کرد. وی با سعودی‌ها علیه انصارالله متحد شد و هنگامی که بر اثر ابتکار عمل شورای همکاری خلیج فارس از قدرت به زیر کشیده شد، با انصارالله علیه سعودی‌ها همراهی کرد. نمونه‌های بسیاری از این مانورهای سیاسی در زندگی‌اش انجام داد و بار آخر، وقتی قصد داشت با اماراتی‌ها علیه انصارالله متحد شود، قربانی مانور خود شد!

رهبر جنبش انصارالله یمن: ملت یمن توطئه‎ای بزرگ را پشت سر گذاشت

عبدالملک الحوثی طی سخنرانی که بعد از کشته شدن علی عبدالله صالح ایراد کرد، گفت امروز روز استثنایی و بزرگی است، چراکه روز سقوط توطئه است. وی گفت از دستگاه‌های امنیتی و نهادهای دولتی که تلاش‌های زیادی برای مقابله با توطئه شبه‌نظامیان خیانت‌کار انجام داده‎اند و از قبایل یمنی که مقابل توطئه ایستاده‎اند، قدردانی و تشکر می‌کنیم. وی افزود: از مواضع مسئولانه و آزادیخواهانه حزب کنگره «الموتمر» تشکر می‌کنیم. وی با بیان این که امروز از توطئه و مشکل بزرگ عبور کردیم و توطئه‎ای که برای امنیت یمن تهدید جدی محسوب می‌شد، خنثی شده است، عنوان کرد: حزب صالح بتدریج تغییر موضع داد و شروع به حمایت از شبه‌نظامیان و متجاوزان کرد.