مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3093773860157036324

توقف واردات برنج برنجکاران گیلانی امیدوار شدند

با نامه وزیر جهاد کشاورزی به وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر توقف واردات برنج، بازار این محصول در گیلان، از رکود خارج شده و کارشناسان و فعالان بخش کشاورزی استان معتقدند قیمت فعلی برنج، هم برای کشاورز و هم مصرف‌کننده رضایت‌بخش است.

به گزارش ایرنا، اگرچه طی سال‌های گذشته، با سیاست‌های حمایتی دولت، واردات برنج از پایان دومین ماه فصل پاییز ممنوع می‌شد، اما امسال و در اوایل آذرماه، با نامه محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی به وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر توقف واردات برنج، بازار این محصول راهبردی استان‌های شمالی که دچار رکود شده بود، جانی دوباره گرفته و امیدهای کشاورزان را زنده کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در این باره گفت: با پخش این شایعه که قرار است واردات برنج در کشور آزاد شود، کل بازار برنج دچار رکود شده بود و همه انتظار واردات بی‌رویه و کاهش قیمت‌ها را داشتند.

علیرضا شعبان‌نژاد ادامه داد: با توجیه و نامه‌نگاری کارشناسی جهاد کشاورزی گیلان به وزارتخانه و اقدامات و بررسی‌های میدانی مستقل، وزیر جهاد کشاورزی در نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار منع ثبت سفارش واردات برنج تا پایان سال شده است.

وی گفت: در حال حاضر هر کیلوگرم برنج هاشمی درجه یک ده تا 11 هزار تومان در بازار عرضه می‌شود که این قیمت، هم به نفع کشاورز است و هم مصرف‌کننده و چنانچه افزایش یابد، دیگر متناسب با قدرت خرید عموم مردم نیست و رکود دوباره بازار برنج، حتمی خواهد بود.

به گفته شعبان‌نژاد، با توجه به رونق پیش روی بازار برنج، به کشاورزان و کارخانه‌داران توصیه می‌کنیم از دامن زدن به افزایش قیمت بیش از نرخ پیش گفته، خودداری کنند چراکه در غیر این صورت دولت ناگزیر است از ذخیره استراتژیک برنج به قیمت مناسب و با هدف تعادل، وارد بازار کند که این، به زیان تولیدکنندگان برنج است.