مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3093767881707250755

پایان پریشانی «پریشان»

بارش‌های اخیر شهرستان کازرون باعث شد، بستر دریاچه خشکیده پریشان آماده آبگیری شود. اگر کشاورزی و چاه‌های غیرمجاز بگذارند، شاید بتوان به احیای دریاچه امیدوار شد.

به گزارش مهر، دریاچه پریشان سال‌هاست با بحران خشکی دست و پنجه نرم می‌کند، همزمان با فصل زمستان بستر دریاچه خیس و تا حدودی آبگیری می‌شود، اما عوامل مختلف باعث می‌شود ظرف چند ماه همان میزان آب دوباره از دست برود.

کشاورزی در اطراف دریاچه و خشکسالی نگذاشته کمی از آلام دریاچه کاسته شود، اما طی چند روز اخیر بالاخره باران‌های به نسبت مناسبی خاک پریشان را با آب آشنا کرد و باعث شد، بستر این دریاچه برای آبدار شدن آماده شود.

در این مدت بیش از 90 میلی‌متر باران در کازرون باریده که بر اساس اعلام هواشناسی، میزان بارش در این منطقه بیش از دیگر نقاط استان بوده. از این رو امید است در صورت ادامه روند بارش باران بتوان امسال این دریاچه را پرآب دید.

عضو شورای شهر کازرون گفت: اکوسیستم تالاب پریشان تا قبل از این که دست نخورد و در آن آشفتگی ایجاد نشود، در منطقه به صورت یک زیست بوم پایدار به حیات خود ادامه می‌داد، اما دخالت انسان در این تالاب باعث شد، طی چند سال اخیر تالاب دچار کم‌آبی و خشکی شود.

سیدعلی‌ اکبر کاظمینی افزود: در صورت عدم دخالت انسان، طبیعت روند احیای این تالاب را کنترل می‌کند و افزایش میزان بارندگی منطقه باعث می‌شود، این دریاچه جاری شود.

وی ادامه داد: بر اساس تجربه، اگر بارش باران امسال در این منطقه به 350 میلی متر برسد شرایط برای احیای دریاچه و آبدار شدن آن فراهم می‌شود.

وی بیان کرد: بارندگی اخیر در شهرستان کازرون بستر دریاچه را خیس کرده و از این رو با ادامه روند بارش دریاچه احیا می‌شود. کاظمینی افزود: تا زمانی که تمام چاه‌های غیرمجاز پر نشود و چاه‌های مجاز نیز با محدودیت برداشت مواجه نشوند، بارندگی‌ها و آب‌های جاری شده در پریشان نمی‌تواند بر وضعیت تالاب تاثیر زیادی بگذارد.