مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3068109510417605742
یادداشت

زخم دل ‌زلزله‌زدگان فراموش نشود

مصیبت دلخراش زلزله غرب کشور، موجب تالم بسیاری از ایرانیان شد. ولی در این میان درد اصلی را کسانی تحمل می‌کنند که نزدیکان خود را از دست داده‌اند. غم از دست دادن یکی از عزیزان به خودی خود برای انسان‌ها دردناک است، این غم زمانی سنگین‌تر می‌شود که شخص چند نفر را از دست بدهد و با خسارات مادی و معنوی شدیدی هم مواجه شود.

متاسفانه در سال‌های اخیر هر چند وقت یکبار حوادثی طبیعی یا غیرطبیعی رخ می‌دهد که موجب کشته و زخمی شدن تعدادی از هموطنانمان می‌شود. بنابراین تاب و توان مردم برای صبر بر چنین مصیبت‌هایی کاهش یافته و نشاط اجتماعی در کشور ما تا حدودی کمرنگ شده است. از این‌رو، لازم است که تمام نهادها با مسئولیت‌پذیری به زلزله‌زدگان خدمت‌رسانی کرده تا بتوانند اندکی از آلام این افراد بکاهند.

اما در کنار فراهم کردن تمام امکانات موردنیاز بازماندگان این حادثه، مسئولان باید با اعزام تیم‌های روانشناسی مجرب به منطقه، حمایت‌های روان‌شناختی از حادثه‌دیدگان را هم فراموش نکنند. باید توجه داشت که خارج از وضعیت اسفبار زلزله هم، شرایط عمومی جامعه ما در حالت نزدیک به افسردگی قرار دارد؛ بنابراین لزوم حمایت‌های روانی در هنگام وقوع این‌گونه فجایع برای مردم ایران دوچندان است.

تیم‌های روانشناسی که در این شرایط به منطقه اعزام می‌شوند، باید با انجام اقدامات مناسب‌ کسانی را که در اثر این حادثه شوک شده‌اند ‌و بعضا مرگ عزیزان خود را انکار می‌کنند تحت‌درمان قرار دهند.

در واقع این تیم‌ها ‌باید با همدلی با بازماندگان حادثه، شرایط را برای پذیرش تدریجی مصیبت از سوی آنها فراهم کنند.

برای کاهش جراحات روحی وارده بر حادثه‌دیدگان، ارسال تیم‌های روانشناسی به محل حادثه در همین روزهای اول بسیار حائز اهمیت است. اما صرف‌نظر از اقداماتی که در روزهای نخست در این باره صورت می‌پذیرد، مسئولان باید دید بلندمدتی به کاهش آسیب‌‎های روانی این افراد داشته باشند. یعنی اعزام روان‌پزشکان، روان‌شناسان و مددکاران اجتماعی به مناطق زلزله‌زده، محدود به ایامی که التهاب بالایی بر جامعه حاکم است، نباشد و آسیب‌دیدگان حوادث در درازمدت هم تحت درمان‌های روان‌شناختی قرار گیرند و نباید خدمات روان‌شناسی برای زلزله‌زدگان و بخصوص برای کودکانی که عزیزان خود را از دست داده‌اند، در ماه‌های آینده که اصطلاحا آب‌ها از آسیاب می‌افتد، مورد غفلت قرار گیرد.

مهدی حاج‌اسماعیلی

روان‌شناس