مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3068109076899165237
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس

امیدواریم پلیس، سربازان غایب را دستگیر نکند

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در واکنش به حواشی مصوبه اخیر ستادکل نیروهای مسلح و اظهاراتی درخصوص دستگیر شدن سربازان غایب پس از ثبت‌نام برای اخذ گواهینامه ابراز امیدواری کرد چنین اتفاقی رخ ندهد، چراکه در غیر این ‌صورت مجلس به‌سمت لغو قانون قبلی می‌رود.

به گزارش تسنیم، محمدعلی پورمختار با بیان این‌که در شرایط فعلی هیچ تضادی بین این ابلاغیه جدید و قانون قبلی وجود ندارد، در واکنش به اظهارات منتشرشده از قول موسی کمالی، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح که عنوان کرده بود سربازان غایب و فراری پس از ثبت مشخصات برای اخذ گواهینامه، توسط نیروی انتظامی شناسایی و دستگیر می‌شوند، عنوان کرد: من بعید می‌دانم چنین قصد و نیتی وجود داشته باشد و امیدوارم این روال فعلی ادامه یابد، چراکه اگر حس شود با این اقدامات به‌دنبال تقابل با مجلس هستند و با چنین مواردی قصد تهدید دارند، این موضوع برای ما قابل قبول نخواهد بود.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما توقع داریم این قانون که پس از یک سال مقاومت و با اصرار و فشار نمایندگان به اجرا درمی‌آید، بدرستی اجرا شود، چراکه در غیر این ‌صورت مجلس به موضوع ورود خواهد کرد و به‌سمت لغو قانون قبلی می‌رویم که براساس آن نیروی انتظامی موظف به دستگیری سربازان غایب شده است.

وی ‌با اشاره به ابلاغیه اخیر ستاد کل نیروهای مسلح مبنی بر حذف شرط سربازی از شرایط اخذ گواهینامه رانندگی بیان کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب این قانون به‌دنبال آن بودند که مشکل سربازان غایب و فراری و کسانی را که مشکل خدمت سربازی داشتند برای اخذ گواهینامه حل‌وفصل کنند و بر این اساس این قانون را مصوب کردند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا اجرای این قانون با ماده 58 مکرر قانون خدمت وظیفه عمومی که براساس آن نیروی انتظامی را موظف به شناسایی و دستگیری سربازان غایب و فراری می‌کند، مغایرت دارد یا خیر، بیان کرد: در شرایط فعلی شاهد هستیم عملا این قانون با توجه به سربازان مازاد در کشور از سوی نیروی انتظامی اجرایی نمی‌شود.

سربازها اهل فن می‌شوند

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح نیز با اشاره به رویکرد جدید ستاد کل نیروهای مسلح در قبال ارائه آموزش به سربازان عنوان کرد: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده تمامی سربازان وظیفه در طول خدمت‌شان باید مهارتی یاد بگیرند و حداقل یک مهارت فنی را تا پیش از پایان خدمت فرا گرفته باشند.

به گزارش ایسنا، موسی کمالی با بیان این که این آموزش‌ها زمینه اشتغال سربازان پس از پایان دوره سربازی را هموارتر می‌کند، گفت: در همین خصوص قرارگاه مهارت‌آموزی سربازان و ستاد کل نیروهای مسلح تشکیل و برنامه ریزی در این زمینه انجام شده است.

وی با اشاره به مقررات و آیین‌نامه مصوب ستاد کل نیروهای مسلح بیان کرد: بر این اساس آموزش‌های فنی و حرفه‌ای همچنان برای سربازان ادامه می‌یابد. همچنین مقرر شده بسترهای لازم همچون انجام هماهنگی‌ها، امضای تفاهم‌نامه‌ها، برگزاری همایش‌ها، تجهیز کارگاه‌ها و... برای ایجاد تحول و جهش در دانش سربازان در سال آتی فراهم شود.

کمالی با اشاره به سربازانی که پیش از اعزام به خدمت سربازی دارای مهارت خاصی بوده، اما فاقد گواهینامه تخصصی بودند، ابراز کرد: برای این افراد نیز پس از پایان خدمت، گواهی تخصصی رسمی صادر خواهد شد.