مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3067960305286777272

هشدار بانک مرکزی نسبت به «بیت کوین»

ناصر حکیمی، معاون فناوری بانک مرکزی نسبت به ریسک بالای «بیت کوین»‌ها (ارزهای دیجیتال) هشدار داد و اعلام کرد بانک مرکزی این ارزها را هنوز به عنوان ارز رسمی نپذیرفته است.

به گزارش ایسنا، در ماه‌های اخیر بحث ارزهای دیجیتال و اقدام برای خرید آنها رواج بیشتری نسبت به گذشته یافته و بسیاری برای ورود به آن دچار تردید شده‌اند. این در حالی است که بانک مرکزی در موضع صریح خود اعلام کرد که نه آن را قانونی می‌داند و نه غیرقانونی و در حال بررسی موضوع است، اما مشخص آن است که این ارزها از ریسک بالایی برخوردار بوده و اکنون درگیر جریان‌های سوداگری شده است.

حکیمی با اشاره به این‌که بیت کوین‌ها از دو جهت قابل اهمیت هستند، گفت: اول این‌که این ارزها دارای نوسان شدیدی هستند، به طوری که طی یک سال اخیر تا
ده برابر افزایش قیمت داشته‌اند، اما این رشد پایدار نیست. بنابراین با توجه به این نوسان نمی‌تواند قابلیت اتکای چندانی داشته باشد.

موضوع دیگری که معاون فناوری بانک مرکزی آن را مورد تاکید قرار داد، به خطرات سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال برمی‌گردد. بنا به توضیحات وی در حال حاضر ابزارهای واسط شکل گرفته و در حال رشد هستند که آپشن سرمایه‌گذاری خود را بیت کوین اعلام کرده و به عبارتی شرکت‌های هرمی در این رابطه فعالیت می‌کنند، در حالی که ممکن است اصلا چنین پشتوانه‌ای وجود نداشته باشد، در عین این که فعلا بیت کوین (ارز دیجیتال) در ایران هیچ پشتوانه‌ای نداشته و بانک مرکزی آن را هنوز به رسمیت نشناخته است.

وی گفت: بانک مرکزی در حال بررسی جوانب بیت‌کوین و سیاستگذاری در این رابطه است.