مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3067959843045557965
یادداشت

تجلی همدلی

پس از وقوع حوادث و بلایای طبیعی که قابل پیش‌بینی نیست همکاری نهادها و دستگاه‌های مختلف اهمیت بسیاری دارد و در این زمینه نیازمند همراهی نهادهایی هستیم که از نظر نیروی انسانی و همچنین امکانات لازم برای رسیدگی به وضعیت زلزله‌زدگان از آمادگی قابل قبولی برخوردار باشند.

در این ارتباط قطعا نیروهای مسلح در میان مجموعه سازمان‌ها از آمادگی بیشتری برای ورود به صحنه برخوردار هستند؛ چرا که امکانات مورد نیاز از جمله وسایل حمل و نقل مناسبی را در اختیار دارند. در حوادث گذشته هم واحدهایی از نیروهای مسلح چه در مقطع امداد و نجات و چه بعد از آن در زمینه خدمات عمومی همچنین مراحل بازسازی مشارکت مناسبی داشته‌اند.

در این‌گونه بلایای طبیعی ضرورت دارد همه‌ دستگاه‌ها و نهادهای مختلف کشور با تمام توان، امکانات و تلاش خود به کمک آسیب‌دیدگان بروند و خوشبختانه در مواردی که شاهد چنین بلایایی بودیم، این‌گونه همراهی و همدلی را میان تمام اقشار مردم و سازمان‌ها و همچنین دستگاه‌های دولتی چه نظامی و چه غیرنظامی شاهد بوده‌ایم.

استفاده از همه امکانات کشور برای آواربرداری و کمک به مصدومان و حضور همه نهادها و دستگاه‌ها بویژه نیروهای مسلح اهمیت بسیاری در جهت یاری رساندن به حادثه‌دیدگان دارد و البته مسئولان وظیفه دارند که در همین ساعات اولیه با تمام توان پیگیر کمک به آسیب‌دیدگان باشند تا به این ترتیب از افزایش تلفات جلوگیری شود چرا که کمک‌رسانی در ساعات اولیه اهمیت بسیاری دارد.

وظیفه مسئولان این است که در همین اولین ساعات با همه‌‌ همت و توان خود به یاری آسیب‌دیدگان بویژه زیرآوارماندگان بشتابند و با بهره‌گیری سریع از همه‌‌ امکانات موجود، از افزایش تلفات جلوگیری کنند.

در کشورمان شاهد حوادث و بلایای طبیعی بسیاری هستیم به همین دلیل همدلی مردم، مسئولان و دستگاه‌های مختلف مهم است و خوشبختانه این همدلی‌ها در کشورمان در این‌گونه مقاطع در درجه بالایی قرار دارد.

البته نکته مهمی را که نباید فراموش کنیم این که این همدلی‌ها را باید قبل از وقوع حوادث تعریف کنیم و از هر جهتی آمادگی لازم را برای مواجهه با حوادث داشته باشیم. باید تمام افرادی که توانایی یاری رساندن به آسیب‌دیدگان را دارند به صحنه آمده و کمک‌رسان باشند.

سردار علیرضا افشار

معاون اجتماعی اسبق وزارت کشور