مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3067947757301492491
رکابزنان به دنبال مربی خوب خارجی

کسی با 4000 دلار نمی‌آید

فدراسیون دوچرخه‌سواری درحالی به دنبال مربی خارجی برای تیم ملی نیمه استقامت و استقامت است که اگر نخواهد هزینه زیادی کند، نمی‌تواند به گزینه باکیفیتی برسد.

چند سال است بحث نیاز دوچرخه‌سواری به مربی خارجی مطرح شده و حتی در این میان شاهد رفت و آمد برخی مربیان هم بوده‌ایم که البته نتوانستند رضایت فدراسیون را جلب کنند. این مربیان خارجی در بخش سرعت کار کردند که درنهایت هم مشخص شد گزینه داخلی بهتر از آن مربیان خارجی می‌تواند به تیم ملی سرعت کمک کند.

نکته مهم در این‌که چرا این مربیان خارجی کیفیت لازم را نداشتند، بحث هزینه ای بود که فدراسیون برای آوردن آنها انجام می‌داد. در شرایطی که در برخی فدراسیون‌ها می‌بیینم، برای آوردن مربی خوب خارجی حداقل ماهانه 15 هزار دلار هزینه می‌کنند، بنابراین نمی‌توان انتظار داشت دوچرخه‌سواری با حقوق ماهانه 4000 دلار بتواند مربی درجه یک بیاورد.

اکنون هم که فدراسیون دوباره برای تیم ملی نیمه استقامت و استقامت به دنبال گزینه‌های خارجی است، اگر بازهم مبلغ اندکی کنار گذاشته باشد قطعا نمی‌تواند به گزینه با کیفیتی برسد. بنابراین مطمئنا دوباره راهی را خواهد رفت که قبلا آن را امتحان کرده است. اگر ایران می‌خواهد راهی را برود که مالزی آن را پشت سر گذاشته و درنهایت هم به طلای جهان و برنز المپیک رسیده، باید برای یک مربی باکیفیت و برنامه هزینه کند. در غیر این صورت مربیان باکیفیتی به ایران قدم نمی‌گذارند، بلکه کسانی داوطلب هدایت سرمربیگری تیم ملی می‌شوند که دانش برخی رکابزنان خودمان از آنها بیشتر است.

شاید بهتر باشد فدراسیون به جای این‌که برای مربیان بی‌کیفیت خارجی هزینه کند، اعزام رکابزنان را به مسابقات بین‌المللی و کمپ‌های اروپایی بیشتر کند، شاید در این صورت بهتر جواب گیرد تا این‌که مربی بیاورد که پس از دو، سه ماه مجبور شود عذرش را بخواهد.

مربی خارجی برای کجا

قادر میزبانی در گفت‌وگو با ایسنا در این مورد گفت: مربی خوب خارجی پیدا می‌شود، ولی بحث حفظ او مهم است و این‌که برنامه‌هایش اجرایی شود. مربی تراز اول برنامه‌های سنگینی دارد. فدراسیون می‌تواند بر سر دستمزد با مربی خوب خارجی به توافق برسد، اما ممکن است هزینه برنامه‌هایش بالاتر از دستمزدش باشد و وضعیت اقتصادی فدراسیون کفاف آن را نمی‌دهد.

ملی‌پوش باسابقه دوچرخه‌سواری در پاسخ به این پرسش که در ایران مربی‌ای که بتواند به تیم ملی کمک کند وجود دارد، گفت: بستگی به خواسته و هدف فدراسیون دارد که چه برنامه‌ای را اجرا کند. اگر به المپیک فکر کنیم، بودجه هنگفت و مربی درجه یک خارجی می‌خواهد، اما اگر بخواهیم به همین منوال ادامه دهیم، مربیان ایرانی هم جواب می‌دهند و مربیانی داریم که بتوانند کار را پیش ببرند.