مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3067881381120176258
یادداشت

کرمانشاه؛ نیازمند کمپین‌های مردمی

ایران به عنوان یکی از ده کشور زلزله‌خیز جهان هر ساله شاهد وقوع زمین‌لرزه‌هایی بوده که از نظر شدت، بزرگی و میزان خسارات جانی و مالی بسیار قابل توجه بوده‌اند که به عنوان مثال می‌توان به زمین‌لرزه‌های رودبار، بم، ورزقان و اخیرا فاجعه تلخ ازگله کرمانشاه و برخی دیگر از استان ‌های غربی کشور مانند کردستان و ایلام اشاره کرد.

در همین حال به منظور مقابله موثرتر و سریع‌تر با بلایای طبیعی و به حداقل رساندن خسارات ناشی از آنها باید یک مدیریت بحران صحیح صورت گیرد که در این میان مشارکت‌های اجتماعی به عنوان یکی از مهم‌ترین رکن‌های مدیریت بحران به‌شمار می‌آیند. در این میان می‌توان به کمپین‌های مردمی به عنوان نمونه‌های کامل مشارکت اجتماعی اشاره کرد.

کمپین‌ها به علت مردمی بودن و شکل گیری در بطن جامعه می‌توانند نقش مهمی در ایجاد همبستگی‌ها و جریانات فکری و انگیزشی داشته باشند که امروزه با استفاده از بستر فضای مجازی و ضریب نفوذ بالای آن از فراگیری و سرعت بالایی برخوردار هستند.

به عبارت بهتر، کمپین‌های مردمی همان طور که از اسمشان مشخص است به دلیل مردمی بودن، به دل می‌نشینند، مردم را به شوق می‌آورند، احساسات آنها را برمی‌انگیزانند و آنها را به کار وامی‌دارند و به دلیل این‌که همیشه یک یا چند پیام واضح و ملموس دارند و از رسانه‌های فراگیر استفاده می‌کنند و معمولا از حمایت چهره‌های شاخص برخوردار هستند، همواره خروجی مطلوبی داشته‌اند.

نمونه‌های موفق کمپین‌های مردمی در مقابله با بلایای طبیعی را می‌توان در کشورهای مکزیک، ژاپن و هند مشاهده کرد. حال که با فاجعه تلخ زلزله شدید در استان کرمانشاه، کردستان و ایلام روبه‌رو شده‌ایم، به منظور مقابله با خسارات بیشتر و جبران موثرتر خسارات وارد شده و حمایت بیشتر از هموطنان آسیب‌دیده، جای خالی این کمپین‌ها بیش از بیش حس می‌شود؛ کمپین‌هایی که می‌توانند در تهیه لوازم ضروری، لباس، پتو، تجهیزات گرمایشی، غذا و خشکبار، حمایت روانی، دعوت به خونرسانی و... وارد عمل شوند. کمپین‌هایی که باید با سرعت و دقت وارد گود شده و فراگیر شوند تا هرچه سریع‌تر لجستیک مورد نیاز زلزله‌زدگان تامین شود.

از این رو سمن‌ها (سازمان‌های مردم نهاد) به عنوان نهاد‌های مدنی شکل گرفته در بطن جامعه در هر نقطه از کشور، همین امروز باید فارغ از زمینه‌های تخصصی خود با تمام قدرت وارد عمل شوند و با ایجاد جریان در جامعه، مردم را به مشارکت بیشتر در حمایت از هموطنان عزیز کردمان ترغیب و از طریق جمع‌آوری کمک‌های مختلف نقش خود را به عنوان مکمل دولت و دستگاه‌های اجرایی ایفا کنند.

به امید آن‌که در روزهای پیش رو شاهد افزایش چشمگیر مشارکت‌های مردمی و سمن‌ها و شکل‌گیری کمپین‌هایی در حمایت از هموطنان کردمان باشیم.

امیرحسین ارکیان

عضو انجمن بلوط‌بان زاگرس