مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3067813262849319103

کاتالان‌ها به بازداشت مقامات ایالت اعتراض کردند

کاتالونیا، ایالتی نیمه‌خودمختار با هفت میلیون و 523 هزار نفر جمعیت در شمال‌شرق اسپانیاست که خواستار استقلال از دولت مرکزی است. اول ماه اکتبر (9 مهر) کاتالان‌ها یک همه‌پرسی‌ برگزار کردند که براساس قانون اساسی اسپانیا غیرقانونی اعلام شد و دادگاه قانون اساسی این کشور در هفتم سپتامبر این همه‌پرسی را معلق کرد. ولی حکومت کاتالونیا اعلام کرد حکم این دادگاه برای کاتالونیا معتبر نیست.

در پی این ماجرا «کارلس پوجدمونت» رئیس برکنار شده دولت محلی کاتالونیا به بروکسل رفت و تعدادی از رهبران دیگر این ایالت در بازداشت به سر می‌برند. اما مشکل به همین جا ختم نشد. روز شنبه حدود 750 هزار نفر از هواداران استقلال کاتالونیا در خیابان‌های اصلی بارسلونا حضور پیدا کردند و اعتراض خود را به اقدام دولت مرکزی در بازداشت مقامات دولت محلی اعلام کردند. این گردهمایی آنقدر بزرگ و حساس بود که ماریانا راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا را وادار به واکنش کرد و او را به این ایالت کشاند.

نگرانی راخوی بسیار فراتر است. قرار است در این کشور انتخابات محلی برگزار شود و ممکن است جدایی‌طلبان بار دیگر در این منطقه پیروز شوند و دردسرهای دولت مرکزی را بیشتر کنند. به همین دلیل راخوی در نخستین دیدار خود از کاتالونیا پس از انحلال پارلمان این منطقه، خواستار حضور گسترده در انتخابات ماه آینده و شکست جدایی‌طلبان شد و اضافه کرد که انتخابات محلی آتی در این منطقه به خرابی‌های استقلال‌طلبی پایان می‌دهد.

در عین حال، وی در سخنان خود از شرکت‌های کاتالونیا خواستار ماندن در این منطقه شده و از شرکت‌هایی که پس از همه‌پرسی دفاتر خود را از این ایالت خارج کرده‌اند، خواست باردیگر فعالیت خود را از سر بگیرند. این مقام اسپانیا بر این باور است که انتخابات 21 دسامبر می‌تواند موجب عادی شدن اوضاع و عدم خروج شرکت‌ها شود. ماریانا راخوی می‌گوید: ما خواستار مشارکت بالای مردم در انتخابات هستیم تا فصل جدیدی از آرامش و احترام سیاسی در منطقه ایجاد شود.روزنامه گاردین در گزارشی از سفر راخوی به بارسلون می‌نویسد: نخست‌وزیر اسپانیا گفت که پس از اعلام استقلال یک‌طرفه کاتالونیا، او همه راه‌ها را رفته است. وی در جمع هواداران حزبش از «اکثریت خاموش» خواست در انتخابات شرکت کنند. او سعی دارد این فکر را جا بیندازد که هوای استقلال فقط در سر عده کمی است و اکثریت هنوز دل در گرو اتحاد با اسپانیا دارند. او گفت: با دموکراسی ما می‌خواهیم کاتالونیا را برای همیشه به دست آوریم.

اکونومیست نیز در مطلبی به بحران اسپانیا اشاره می‌کند و می‌نویسد: بحران کاتالان دموکراتیک‌ترین علامتی است که نشان می‌دهد قانون اساسی اسپانیا نیاز به به‌روز شدن دارد. تمرکز زدایی در سراسر کشور پیچیدگی‌هایی را ایجاد کرده و موانع قانونی را از بین برده و ورود اسپانیا به اتحادیه اروپا در سال 1986 قدرت را از دولت مرکزی گرفته است.

این نشریه در بخش دیگری از مطلب خود چند گزینه را در برابر دولت اسپانیا برای حل این چالش بر می‌شمارد و می‌نویسد: به‌رغم بهبود اقتصادی که در این کشور شاهد آن هستیم، انتقال به دموکراسی این حس را ایجاد کرده که اسپانیا در حال محو شدن است. رهبران اسپانیا اکنون دو گزینه بیشتر پیش روی خود ندارند؛ یا باید اجازه دهند مشکل کاتالان حل نشده و به عنوان یک زخم عفونی باقی بماند یا این‌که می‌توانند از آن برای احیای ملی‌گرایی استفاده کنند.