مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3067632891983253421
یادداشت

شکارِ قاچاقچیان پرندگان شکاری

همه ساله با شروع مهاجرت پرندگان شکاری در فصل پاییز، عده‌ای سودجو در استان‌های شمال شرقی یعنی گلستان، خراسان شمالی و خراسان رضوی اقدام به شکار و قاچاق این‌گونه پرندگان بویژه خانواده شاهین، می‌کنند. این افراد بر اساس تقاضای زیادی که برای پرندگان شکاری در کشورهای حاشیه خلیج فارس وجود دارد، باندهایی تشکیل می‌دهند و با اجیر کردن برخی مردم محلی و ارتباط گرفتن با دلالان حیوانات قاچاق در کشورهای عربی، اقدام به انتقال این پرندگان از راه آبی و باراندازهای غیر قانونی در استان‌های جنوبی ایران به آن کشورها می‌کنند.

البته یگان حفاظت سازمان محیط‌زیست هم همواره در این ایام این امور غیرقانونی را تحت پیگرد قرار داده و مواردی را هم کشف کرده است؛ به عنوان مثال، مدتی پیش در استان بوشهر 47 بهله پرنده شکاری که در حال انتقال به کشورهای عربی بودند، کشف شد. اما آنچه کار را برای مسئولان محیط‌زیست در زمینه کشف این موارد قاچاق دشوار کرده، روش‌های خاص و پنهانی است که این افراد به کار می‌گیرند. بنابراین برای انجام کشفیات بیشتر، نیاز به همکاری مردم با یگان حفاظت محیط‌زیست داریم تا با معرفی افراد متخلف، این نهاد را در دستگیری آنان یاری کنند.

برای مقابله ریشه‌ای با معضل قاچاق پرندگان شکاری، پیش از هر چیز نیاز به گسترده شدن سیستم نظارتی یگان حفاظت محیط‌زیست وجود دارد و بدون شک با گسترده شدن این سیستم، میزان تخلفات پایین‌تر می‌آید و در این زمینه نیاز به همکاری دولت محترم وجود دارد. البته در حال حاضر، سازمان محیط‌زیست در فصل مهاجرت این پرندگان با ارسال بخشنامه‌هایی به یگان‌های استان‌های مربوط، افزایش گشت‌های کنترلی را در دستور کار قرار داده است.

در سال‌های اخیر هم با توجه به گسترده شدن فضای مجازی، یگان حفاظت محیط‌زیست سعی کرده با اطلاع‌رسانی درباره این پدیده شوم، حساسیت مردم محلی را بالا ببرد؛ چراکه مردم می‌توانند با ارائه گزارش تخلفات حوزه محیط‌زیست، بخصوص در بحث شکار غیر قانونی، بازوهای توانمند این سازمان برای برخورد با متخلفان باشند.

برای مقابله با قاچاق حیوانات و بویژه قاچاق پرندگان شکاری، در کنار همراهی مردم، نیاز به همکاری نیروی انتظامی با سازمان حفاظت محیط‌زیست نیز وجود دارد. در این زمینه، سازمان محیط‌زیست دوره‌های آموزشی خاصی برای نیروهای ناجا برگزار کرده و اطلاعات لازم را درباره پرنده‌‎هایی که هدف قاچاق سودجویان هستند
به آنها ارائه کرده است.

در واقع، در سال‌های اخیر تلاش شده با گسترده شدن چتر حفاظتی سازمان محیط‌زیست و همکاری با نیروی انتظامی، مناطق مبدا و مقصد قاچاق پرندگان برای قاچاقچیان ناامن شود تا کمتر شاهد این آسیب باشیم.

همچنین از عموم مردم تقاضا داریم اگر با مورد مشکوکی در زمینه شکار غیر قانونی حیوانات برخورد کردند، مراتب را از طریق شماره تماس 1540 با یگان حفاظت محیط‌زیست، در سراسر کشور اطلاع دهند و همکاران ما پس از دریافت گزارش‌های مردمی بلافاصله وارد عمل می‌شوند و با متخلفان برخورد خواهند کرد.

منوچهر فلاحی

معاون یگان حفاظت سازمان محیط‌زیست